Description
Product Details
The Tesa Double-sided tape with a non-woven backing. It is used for permanent mounting of metal and plastic materials.
The very thick layer of adhesive bonds extremely well on uneven surfaces and has a very high initial bond
General purpose mounting
General purpose mounting
Specifications
| Tape Type | Non-Woven Tape |
|---|---|
| Backing Material | Non-Woven |
| Width | 19mm |
| Length | 50m |
| Thickness | 0.11mm |
| Colour | Brown |
| Adhesive Material | Synthetic Rubber |
| Adhesion Strength | 13 N/cm |
| Model Number | 51570-00006-00 |
| Series | tesa® 51570 |






Claudio –
Great value for money. Well packaged and secure.
fabian_s –
Very stable. Very happy with the purchase, works great. No complaints.
Evelyn –
I noticed a difference after a short time! I was skeptical, but now I order regularly. I was skeptical, but now I’ll order it regularly.
Isabelle W. –
Easy to use, no mess at all.
Bianca F. –
Better than anything I’ve tried so far. Surprisingly good quality for the price.
claudio_it –
Very happy with the purchase, works great.
Christophe –
Exactly as described.