Description
Product Details
The Tesa Double-sided tape with a non-woven backing. It is used for permanent mounting of metal and plastic materials.
The very thick layer of adhesive bonds extremely well on uneven surfaces and has a very high initial bond
General purpose mounting
General purpose mounting
Specifications
| Backing Material | Non-Woven |
|---|---|
| Tape Type | Non-Woven Tape |
| Width | 25mm |
| Length | 50m |
| Thickness | 0.11mm |
| Colour | Brown |
| Adhesive Material | Synthetic Rubber |
| Adhesion Strength | 13 N/cm |
| Model Number | 51570-00002-00 |
| Series | tesa® 51570 |






Leah –
Very satisfied, better than expected. Better than anything I’ve tried before.
jacob_x –
Great purchase. Fast and reliable. Very satisfied with the purchase. Works just as advertised.
Alice –
Surprisingly good quality for the price. Easy to use, without making a mess. Not too big, not too small, just perfect.
emily_rose –
Easy to use, without making a mess. Super fast delivery, thank you. It completely solved my problem! Super fast delivery, thank you.
Benjamin –
Durable product. Fits perfectly. Product as expected.