Description
Product Details
The Tesa Double-sided tape with fabric backing, consists of a tear resistant flexible fabric backing with a rubber adhesive system.
Suited for mounting applications on irregular surfaces
Can be removed in most cases without leaving adhesive residues
Can be removed in most cases without leaving adhesive residues
Specifications
| Backing Material | Fabric |
|---|---|
| Tape Type | Adhesive Tape |
| Width | 12mm |
| Length | 50m |
| Thickness | 0.39mm |
| Colour | White |
| Adhesive Material | Natural Rubber |
| Adhesion Strength | 7.6 N/cm |
| Model Number | 04964-00073-00 |
| Series | tesa® 4964 |






marco_s –
Works perfectly. Easy to assemble. 100% recommended.
Tristan A. –
Very satisfied with the purchase. Works perfectly.
clara_paris –
Super fast delivery, thank you. Perfect for my needs; I couldn’t be happier.
margaux88 –
Packaging slightly damaged, but the product is excellent. Very effective; noticed a change after just one week. Easy to use, without making a mess. Not too big, not too small, just right.
david_de –
Solid build quality.
Lukas –
Excellent product. Perfect from start to finish. Everything OK.