Description
Product Details
The Tesa Double-sided tape with a non-woven backing. It is used for permanent mounting of metal and plastic materials.
The very thick layer of adhesive bonds extremely well on uneven surfaces and has a very high initial bond
Mounting of evaporator plates in the production of refrigerators
Mounting of evaporator plates in the production of refrigerators
Specifications
| Backing Material | Non-Woven |
|---|---|
| Tape Type | Adhesive Tape |
| Width | 50mm |
| Length | 50m |
| Thickness | 0.16mm |
| Colour | Translucent |
| Adhesive Material | Synthetic Rubber |
| Adhesion Strength | 13 N/cm |
| Model Number | 51571-00003-00 |
| Series | tesa® 51571 Vlies |






Paul –
Perfect in every detail. Exactly what I was looking for.
andreas_s –
Fast and secure delivery. Product as described. Well made and durable.
Amelie –
Been using it for 2 weeks and already see results! Packaging slightly damaged, but the product is excellent. Looks even nicer in real life.
Hunter Z. –
Clear recommendation. Received in perfect condition. Everything as described. Punctual service.
Simon N. –
Very stable. Good quality at a fair price. Fast shipping, great service. Easy to use and very practical.
Léa –
A friend recommended it to me and I’m thrilled with the purchase. Great product, worth every cent. I’ve been using it for 2 weeks and I already see results! Packaging was slightly damaged, but the product is excellent.
sammy_rae –
I’ve been using it for 2 weeks and I already see results! Packaging was slightly damaged, but product is excellent. A friend recommended it; I’m very happy with the purchase.
Jade E. –
Looks even nicer in real life.