Description
Product Details
The Tesa Double-sided non-woven industrial mounting and splicing tape with a highly tackified acrylic adhesive. The premium non-woven tape is, for instance, used for mounting signs and nameplates or other mounting and high performance lamination applicati
Good converting and die-cutting properties
Excellent initial tack and peel adhesion
Excellent initial tack and peel adhesion
Specifications
| Tape Type | Adhesive Tape |
|---|---|
| Backing Material | Non-Woven |
| Width | 38mm |
| Length | 50m |
| Thickness | 0.16mm |
| Colour | Translucent |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Adhesion Strength | 14 N/cm |
| Model Number | 04962-00012-00 |
| Series | tesa® 4962 |






Nathan H. –
No complaints. Perfectly as described. Exactly as in the pictures.
Benedikt –
Fits perfectly. Robust and well-made. Practical and useful. Very easy to use.
julian88 –
Excellent quality and price. Robust and well-made.
Matteo F. –
Solid build quality. Feels durable and well built. Exactly what I was looking for.
sebastien_75 –
Fast and reliable. Delivered earlier than expected.
noemi88 –
Easy to use, no mess at all. Surprisingly good quality for the price. Very satisfied, it’s even better than I expected.
Jonas –
Good fit and quality. Feels durable and well built.
Lucie –
I noticed the difference right away! I noticed a difference after a short time!
Ludovica E. –
Packaging was slightly damaged, but product is excellent. No unpleasant smell; I really like that.