Description
Product Details
UR5635 Polyurethane Resin
Specifications
| Colour | Off-White |
|---|---|
| Package Type | Pack |
| Package Size | 250 g |
| Setting Time | 20min |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Maximum Operating Temperature | +120°C |
| Cure Time | 24 (23°C) h, 4 (60°C) h |
| Viscosity Measurement | 1050 (Mixed System) mPa/s, 1200 (Hardener) mPa/s, 900 (Resin) mPa/s |
| Operating Temperature Range | -40 → +120 °C |
| Physical Form | Liquid |
| Chemical Composition | Polyurethane Resin |
| Viscosity Description | Low |






Florian –
Impeccable quality. Recommended. Everything OK, recommended.
carter88 –
Works without any issues. Very satisfied with the purchase. Works flawlessly. Price matches the quality.
enrico_s –
Top seller. No issues at all so far.
Daniela D. –
Not too big, not too small, just right. I’ve been using it for 2 weeks and I already see results!
Ava –
Better than anything I’ve tried so far. A friend recommended it; I’m very happy with the purchase.