Description
Product Details
Acc Silicones Potting Compound
The Acc silicones SE3000 is a 2kg grey and orange 2-component, addition-cure silicon system. It cures at ambient or elevated temperature to a moderately hard thermally conductive silicon rubber with low viscosity, low volatile content and provides excellent environmental protection. It is recommended for the encapsulation of highly populated assemblies requiring high flow between the components. It is completely neutral and will not cause corrosion of electrodes and other metal parts.
Features and Benefits
Thermally conductive
Low viscosity
Neutral and non-corrosive
Low volatility
Low modulus
Cure time of 24 hours
Hardness of 40 Shore A
Thermal conductivity of 1.17W/mK
Dielectric Strength of 14kV/mm
Operating temperature ranges between -70°C and 250°C
Viscosity measurement 1900 (Part B) mPa/s, 2000 (Part A) mPa/s
Low viscosity
Neutral and non-corrosive
Low volatility
Low modulus
Cure time of 24 hours
Hardness of 40 Shore A
Thermal conductivity of 1.17W/mK
Dielectric Strength of 14kV/mm
Operating temperature ranges between -70°C and 250°C
Viscosity measurement 1900 (Part B) mPa/s, 2000 (Part A) mPa/s
Applications
Electronic assemblies
Electrical assemblies
Electrical assemblies
Specifications
| Trade Name | SE3000 |
|---|---|
| Product Material | Silicone |
| Package Type | Kit |
| Package Size | 2 kg |
| Special Properties | Low Modulus, Low Viscosity, Low Volatility, Neutral & Non-Corrosive, Thermally Conductive |
| Cure Time | 24 h |
| Hardness | 40 Shore A |
| Thermal Conductivity | 1.17W/mK |
| Colour | Grey, Orange |
| Maximum Operating Temperature | +250°C |
| Minimum Operating Temperature | -70°C |
| Physical Form | Liquid |
| Chemical Composition | Silicone |
| Dielectric Strength | 14kV/mm |
| Operating Temperature Range | -70 → +250 °C |
| Viscosity Measurement | 1900 (Part B) mPa/s, 2000 (Part A) mPa/s |
| Viscosity Description | Low |






edoardo_it –
Very easy to set up. Simply excellent.
william_s –
Exactly what I needed. Very fast shipping. Very practical and easy to use. Simple to install.
jakob_s –
Good customer service. Packaging was excellent.
Giuseppe –
Perfect and functional. Solid product, would buy again. Top quality, fast delivery.
Hannes R. –
Worth every cent. Fast shipping, great service. Very durable.
Clara P. –
Perfect for my needs; I couldn’t be happier.
tobias_s –
Excellent product. Arrived on time and in excellent condition.
amandine_s –
Pleasant to use at home. Better than anything else I’ve tried before. Very satisfied, it’s even better than I expected.
marvin88 –
Delivers what it promises. Perfectly as described.
alexander88 –
Very practical and easy to use.
hannes_s –
Everything perfect and fast. Feels durable and well built. Impeccable service. Perfect from start to finish.
karl_88 –
Works flawlessly. Fast shipping, great service. Fast and secure delivery.
emma_paris –
Easy to use, no mess at all. Not too big, not too small, perfect. It completely solved my problem! Packaging was slightly damaged, but the product is excellent.