Description
Product Details
RS PRO Anaerobic Pipe Thread Sealant (S42)
An anaerobic thread sealant and locking compound suitable for high pressure sealing on all straight metal threads.
A medium viscosity pipe sealant designed to withstand vibration with excellent strength on hydraulic fittings up to 1 inch in diameter and good temperature and solvent resistance against both water and non-polar solvents.
Suitable for use on any metal surface including Galvanised Steel, Aluminium and plated parts, will not clog filters or small opening and is Telfon fee preventing metal galling.
Features and Benefits
- 50ml Anaerobic pipe sealant
- 20 to 30min fast cure
- High strength
- Vibration proof
- Can be used on any metal surface where high lubricity is needed
- Fast cure on plated metal surfaces
- Teflon free
- Non galling
Why RS PRO?
Looking to reduce costs but keep the same quality?
With a choice of over 65,000 products – all of which are rigorously tested against demanding industry standards before they are given the RS PRO seal of approval.
Trusted by engineers the world over, we want you to be confident that youre receiving the exceptional quality, reliability and the best value for money.
With a choice of over 65,000 products – all of which are rigorously tested against demanding industry standards before they are given the RS PRO seal of approval.
Trusted by engineers the world over, we want you to be confident that youre receiving the exceptional quality, reliability and the best value for money.
Specifications
| Application | Pipe Sealing |
|---|---|
| Colour | Brown |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Strength | High |
| Minimum Operating Temperature | -50°C |
| Package Size | 50 ml |
| Product Form | Liquid |
| Package Type | Tube |
| Cure Time | 24 h |
| Operating Temperature Range | -50 → +150 °C |
| Special Features | Anaerobic |
| Specific Gravity | 1.05 |
| Chemical Composition | 1-Acetyl-2-Phenylhydrazine, Acrylic Acid, Bis(Isopropyl)Naphthalene, Cumene Hydroperoxide, Hydroxyalkyl Methacrylate, N, N-Dimethyl-P-Toluidine, Polyglycol Dimethacrylate |
| Viscosity Measurement | Medium |






Sophie I. –
Packaging was slightly damaged, but the product is excellent. Super fast delivery, thank you.
Nathan O. –
Very functional.
Élise –
Great product, worth every cent. I noticed a difference after a short time! Solved my problem completely! Really noticed a difference after using it!
sophia.de –
Great product, worth every cent. Pleasant to use at home.
Anthony U. –
Exactly what I needed.
Pierre C. –
Great service and product. Arrived right away, excellent service.
Victoria P. –
Packaging slightly damaged, but the product is excellent. Not too big, not too small, perfect.
Joshua L. –
Works great.
Finn –
Excellent service. Everything OK.
Patrizia –
Very effective; I noticed a change in just one week. Looks even nicer in real life.
Savannah Z. –
Not too big, not too small, just perfect. I was skeptical, but now I’ll order regularly. I was skeptical, but now I order regularly.
Giulia –
Very fast delivery, thank you. Packaging slightly damaged, but the product is excellent. Surprisingly good quality for the price. Not too big, not too small, perfect.
Beatrice P. –
The quality pleasantly surprised me. I was skeptical, but now I’ll order it regularly.