Description
Product Details
Bostik Born2BondTM Not CLP Classified Thread Locking & Sealing
Bostik Born2BondTM Not CLP Classified range is specially designed to enhance the work environment and ease the EHS assessment of a new product without compromise on performance. Bostik Born2BondTM Threadlocking anaerobic adhesives provide singlecomponent, one-stop solutions for all threalocking requirements, including preventive maintenance. Eliminating the cost and incovenience of holding extensive inventory, these liquid adhesives fill and seal all voids to achieve a cohesive connecton of metal pars that remains fixed even when subjected to extreme vibrations, temperatures or chemical substances.
TA-WL Low Strength is designed to lock and seal threaded fasteners which requiere easy disassembly with normal hand tools. Once cured the product prevents leakage and/or loosening of parts from vibration and shock.
Applications
Mechanical parts assembly
Machine engineering
Gear manufacturing
Engines and powertrains
Machine engineering
Gear manufacturing
Engines and powertrains
Features and Benefits
Not CLP Classified
Low Strength
Medium Viscosity
Color : Purple
100% connection – no loosening
Evenly distribute force
Vibration resistant
Corrosion prevention
Single component
Suitable for active and passive metals
Low Strength
Medium Viscosity
Color : Purple
100% connection – no loosening
Evenly distribute force
Vibration resistant
Corrosion prevention
Single component
Suitable for active and passive metals
Specifications
| Trade Name | Born2Bond TA-WL LS |
|---|---|
| Application | Threadlocking |
| Material Compatibility | Metal |
| Threadlocking Strength | Low |
| Cure Time | <30 min |
| Anaerobic | Yes |
| Colour | Violet |
| Product Form | Liquid |
| Package Type | Bottle |
| Package Size | 50 ml |
| Maximum Operating Temperature | 180°C |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Chemical Composition | Dimethacrylate Ester |
| Viscosity Measurement | Liquid |






Owen –
Satisfied with the quality. Top quality, fast delivery. Everything as expected. Perfect, nothing to say.
olivier_75 –
Great purchase, thank you. Price matches the quality. Practical and functional.
davide88 –
Fast delivery and exactly as described. Perfect match with the description.
Fabian –
Solid product, would buy again. Exactly as described.
Angela –
Very satisfied, it’s even better than I expected. I’ve been using it for 2 weeks and already see results! Been using it for 2 weeks and already see results! Super fast delivery, thank you.
Sébastien I. –
Everything OK. Impeccable quality. Impeccable service. Arrived right away, excellent service.
Chiara L. –
Easy to use, no mess at all. I’ve been using it for 2 weeks and already see results!
ella.bloom –
Pleasant to use at home. I was skeptical, but now I’ll order regularly.
nora.ber –
Easy to use, without making a mess. Perfect for my needs; I’m very satisfied. Very satisfied, better than I expected. Perfect for my needs, couldn’t be happier.
fiona_ber –
Super fast delivery, thank you. A friend recommended it to me and I’m thrilled with the purchase. Great product, worth every cent.
Katherine R. –
Great product, worth every cent. I was skeptical, but now I’ll order regularly. Pleasant to use at home. Very effective; I noticed a change in just one week.
Mason –
Very easy to set up. Everything in order. 100% recommended.
Mason H. –
Good fit and quality. Everything’s great.
olivier_75 –
Perfect job, thanks. No issues at all so far. Price matches the quality.
sebastian88 –
Great value for money. Very durable.