Description
Product Details
Loctite Thread locking Adhesive
The Loctite SF 7414 torque marque is designed to use on all parts where any type of movement is required. This high viscosity blue paste is an excellent choice for checking if anything has tampered. It is a fast-drying paste to use in production to visually detect any movement in the adjustment of parts. LOCTITE® SF 7414™ is developed for use on compression fittings, studs, nuts, parts and assemblies after they have been set to proper tension or position. Service personnel or inspectors can quickly spot any changes or tampering with equipment. It has excellent adhesion to metals, including aluminium, magnesium, titanium, stainless steel and copper, and is non-corrosive to these metals. This product should be typically applied in temperatures between 15 and 25°C, higher temperatures will reduce the drying time. Operating temperature ranges between -35°C and 145°C.
Features and Benefits
Excellent sticking power to metals
Non-corrosive
Fast drying
Easy to see any movement
Can use outdoors
Non-drip
Becomes brittle after full cure so any movement is easy to see
Cure time is 24 hours
High viscosity of 9000 → 120000mPa/s
Operating temperature ranges between -35°C and 145°C
Non-corrosive
Fast drying
Easy to see any movement
Can use outdoors
Non-drip
Becomes brittle after full cure so any movement is easy to see
Cure time is 24 hours
High viscosity of 9000 → 120000mPa/s
Operating temperature ranges between -35°C and 145°C
Applications
Nuts
Studs
Compression fittings
Assemblies
Studs
Compression fittings
Assemblies
Certifications
ANSI/ESD S20.20:2014
BS EN 61340-5-1:2007
BS EN 61340-5-1:2007
Specifications
| Trade Name | Loctite SF 7414 |
|---|---|
| Application | Tamper Evident Seal Varnish |
| Material Compatibility | Metal, Plastic |
| Cure Time | 24 h |
| Anaerobic | No |
| Colour | Blue |
| Product Form | Paste |
| Package Type | Tube |
| Package Size | 50 ml |
| Maximum Operating Temperature | +145°C |
| Minimum Operating Temperature | -35°C |
| Odour | Sweet |
| Chemical Composition | Solvent |
| Operating Temperature Range | -35 → +145 °C |
| Viscosity Description | High Viscosity |
| Viscosity Measurement | 9000 → 120000mPa/s |






logan23 –
Everything perfect and fast. Great purchase. Perfect in every detail. Perfect and functional.
harper23 –
Solved my problem completely!
madison88 –
I’ve been using it for 2 weeks and I already see results! A friend recommended it to me and I’m thrilled with the purchase. It completely solved my problem!
aurora_s –
Packaging slightly damaged, but the product is excellent.
mason23 –
Works without any issues. Fast and reliable. Practical and functional. Easy to assemble.
Isabelle S. –
Not too big, not too small, just right. No unpleasant smell, which I really appreciate. No unpleasant smell, which I really appreciate.
theresa_x –
Better than anything I’ve tried before. Not too big, not too small, perfect.
Zoé I. –
Looks even nicer in person. Easy to use, without making a mess. The quality pleasantly surprised me.
Olivier Z. –
Well made and durable. Everything as expected. Top product, would definitely recommend. Very practical.
pierre_fr –
Fast shipping, great service. Top product, would definitely recommend. Solid product, would buy again.
marie_h –
The quality pleasantly surprised me. Solved my problem completely! Perfect for my needs, couldn’t be happier.