Description
Product Details
Loctite® 640 High Strength Retainer
Loctite® 640™ is designed for the bonding of cylindrical fitting parts.
Loctite 640 high strength, good temperature resistance, slow curing retainer
Ideal for parts with longer positioning time, e.g. larger diameters
Also for active metals, like brass components
Ideal for parts with longer positioning time, e.g. larger diameters
Also for active metals, like brass components
Threadlocking and Retainers
Specifications
| Trade Name | 640 |
|---|---|
| Application | Bonding |
| Anaerobic | Yes |
| Colour | Green |
| Chemical Ingredients | Methacrylate |
| Product Form | Liquid |
| Package Type | Bottle |
| Package Size | 50 ml |
| Cure Time | 24 h |
| Strength | High |
| Maximum Operating Temperature | +175°C |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Chemical Composition | Methacrylate |
| Operating Temperature Range | -55 → +175 °C |






jackson88 –
Durable product.
Jonathan G. –
Fast shipping, perfect product. Excellent service.
Ruby –
Excellent product, worth every cent.
eva_s –
Solved my problem completely!
Nora X. –
Excellent product, worth every cent.
Quentin S. –
Durable product. Perfect from start to finish. No complaints.
thomas_88 –
Received in perfect condition.
Victoria –
This solved my problem completely!
Nora –
Really noticed a difference after using it! Super fast delivery, thank you. Not too big, not too small, just perfect. Pleasant to use at home.