Description
Product Details
Tesa Electrical Tape
The Tesa 4169 black floor marking tape is a UV resistant and due to the thick backing that withstands high mechanical stress. It is perfectly suitable for permanent marking applications. It is 0.18mm thick, 50mm wide and 33m long. The Acrylic adhesive makes it perfectly suitable for permanent applications.
Features and Benefits
• Elongation at break is 200%
• Tensile strength is 30N/cm
• Adhesion to steel 1.8 N/cm
• Tensile strength is 30N/cm
• Adhesion to steel 1.8 N/cm
Applications
• Marking of working areas such as factories and warehouses
• Guiding lines for mark sensitive vehicles including transport robots
• Marking of parking spaces and gangways in offices, hospitals, fairs, and more
• Guiding lines for mark sensitive vehicles including transport robots
• Marking of parking spaces and gangways in offices, hospitals, fairs, and more
Specifications
| Tape Type | Lane Marking Tape |
|---|---|
| Colour | Black |
| Backing Material | Soft PVC |
| Width | 50mm |
| Length | 33m |
| Thickness | 0.18mm |
| Adhesion Strength | 1.8 N/cm |
| Tensile Strength | 30N/cm |
| Elongation at Break | 200% |
| Maximum Operating Temperature | +77°C |
| Minimum Operating Temperature | +4°C |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Model Number | 4169 |






Luke X. –
Excellent workmanship. Everything perfect and fast.
cedric_fr –
Very easy to set up.
Pietro –
Good build quality and reliable. Feels durable and well built.
bianca88 –
The quality pleasantly surprised me.
Riccardo E. –
Top product, would definitely recommend. Works just as advertised. Well-made product.
fabian_s –
Good fit and quality. Everything perfect, would buy again. Solid build quality.
Salvatore Q. –
Really good value for money. Exactly what I needed.
luis88 –
Robust and well-made. Everything works perfectly so far. Product as expected.
Scarlett –
Not too big, not too small, perfect.
Pietro L. –
Fast and reliable.
Isabell –
Perfect for my needs; I’m very satisfied.
Audrey L. –
Surprisingly good quality for the price. The quality pleasantly surprised me.
leo_fr –
Excellent quality. Solid product, would buy again.
sophie_rose –
The quality pleasantly surprised me.
Simona –
Looks even nicer in person.