Description
Product Details
The 3M Universal Vinyl Tape 764i Clear 50 mm x 33 m is used for all non-critical applications including color coding, bundling and security marking. It offers easy application and clean removal.
Back Material is PVC
Tensile Strength is 228 N/100mm
Tape Backing Material is PVC
Tensile Strength is 228 N/100mm
Tape Backing Material is PVC
Specifications
| Colour | Black |
|---|---|
| Tape Type | Adhesive Tape |
| Backing Material | PVC |
| Width | 50.8mm |
| Length | 33m |
| Thickness | 0.1mm |
| Tape Text | 764I TRANSPARENT |
| Model Number | 764 |






jonas_sky –
Everything in perfect condition. Very durable. Feels durable and well built.
Lukas –
Works great.
roberto88 –
Feels sturdy. Product arrived well packaged.
claudio_it –
Delivers what it promises. Better quality than I expected.
greta_b –
No unpleasant smell; I really like that. The quality pleasantly surprised me. Super fast delivery, thank you. Surprisingly good quality for the price.