Description
Product Details
3M Lane Marking Tape, Rubber Adhesive, 33m Roll Length – 3M 471 50mmx33m
Reach for 3M’s lane marking tape when you want to mark your territory. Its rubber adhesive sticks easily to surfaces and has a strength of 28N/100mm on stainless steel. The bold green hue is ideal for colour coding, meaning safety improvements can be made in a jiffy. Removing it won’t cause any headaches since it doesn’t leave a residue behind. With its flexible 0.1mm backing, this tape can handle curves, convex shapes and irregular finishes without getting in a twist.
Features & Benefits
• Bright green colour maintains its vibrancy, even when heavily scratched and worn
• Withstands up to 270N/100m before breaking, so tackles tough jobs
• Withstands up to 270N/100m before breaking, so tackles tough jobs
Applications
• Construction sites
• Manufacturing facilities
• Health and safety systems
• Manufacturing facilities
• Health and safety systems
How long does this tape last?
This heavy-duty tape lasts up to 18 months from the manufacture date when stored correctly at room temperature.
Specifications
| Tape Type | Lane Marking Tape |
|---|---|
| Colour | Green |
| Backing Material | PVC |
| Width | 50mm |
| Length | 33m |
| Thickness | 0.14mm |
| Adhesion Strength | 2.8 N/cm |
| Maximum Operating Temperature | +77°C |
| Minimum Operating Temperature | +4°C |
| Model Number | 471 |






Lucy –
Better than anything I’ve tried before. A friend recommended it to me and I’m thrilled with the purchase. Easy to use, no mess at all.
marvin88 –
No complaints.
antoine75 –
Excellent product. Everything OK, recommended. Very satisfied with the purchase.
penelope23 –
Super fast delivery, thank you.
tim_88 –
Super value for the money.
Luisa L. –
Very fast delivery, thank you. A friend recommended it to me and I’m thrilled with the purchase. This solved my problem completely! A friend recommended it; I’m very happy with the purchase.