Description
Product Details
3M Lane Marking Tape, Blue Colour, 28N/cm Adhesion Strength – 471
Clearly define floor areas in your workplace with this lane marking tape from 3M. It’s made of durable vinyl that holds out against wear without breaking a sweat, making it a reliable option for long-lasting performance in harsh environments. Thanks to an adhesion strength of 28N/cm, you can rest assured that it holds firmly to surfaces. At 12mm wide, so it’s the one to reach for when you need thin lane strips.
Features & Benefits
• Bright blue colour is easy to pick out in busy setups
• Shelf life of 18 months makes it suitable for long-term storage
• Withstands operating temperatures between +4°C and +77°C, making it suitable for use in demanding conditions
• Shelf life of 18 months makes it suitable for long-term storage
• Withstands operating temperatures between +4°C and +77°C, making it suitable for use in demanding conditions
Applications
• Military equipment
• Automotive industry
• Warehouses
• Automotive industry
• Warehouses
How long is this tape?
It comes on a 33m roll, so there’s enough of it to go around for numerous tasks or complex jobs.
Why choose 3M?
3M are a trusted name in tapes and adhesives. Whether for industrial or even domestic applications, 3M has a tape to suit your needs. From automotive masking to office supplies, 3M tapes are relied on by millions to get the job done. RS supplies a wide range of quality 3M tapes to suit the needs of the most discerning customer.
Specifications
| Colour | Blue |
|---|---|
| Tape Type | Lane Marking Tape |
| Backing Material | PVC |
| Width | 12mm |
| Length | 33m |
| Thickness | 0.14mm |
| Pre-printed | None |
| Adhesion Strength | 2.5 N/cm |
| Tensile Strength | 27N/cm |
| Elongation at Break | 130% |
| Maximum Operating Temperature | +77°C |
| Minimum Operating Temperature | +4°C |
| Adhesive Material | Rubber |
| Model Number | 471 |






yann_fr –
Very functional.
Lily –
Better than anything I’ve tried before. Great product, worth every cent. Super fast delivery, thank you.
clara_paris –
A friend recommended it and I’m so glad I ordered. Very satisfied, it’s even better than I expected. I noticed a difference after a short time!
angelo88 –
Everything perfect, thank you. Exactly what I was looking for. Everything in order.
Chloé B. –
Very satisfied, better than expected. Looks even nicer in real life. No unpleasant smell, which I really appreciate.
Manon –
Packaging was slightly damaged, but the product is excellent. Easy to use, no mess at all. Super fast delivery, thank you. Better than anything else I’ve tried before.
Emma –
No unpleasant smell, which I really appreciate. Better than anything else I’ve tried before.
Lucia S. –
Packaging slightly damaged, but the product is excellent. Great product, worth every cent. Perfect for my needs, couldn’t be happier. I was skeptical, but now I order regularly.