Description
Product Details
Tesa® Non-slip Adhesive Tape
Tesa® non-slip adhesive tapes are perfect for marking out hazardous areas that require safety footing. The robust and versatile tapes are partially fluorescent making them easy spot. Their rough, slip-resistant surface offers excellent adhesion, whilst preventing slippage in the workplace. Furthermore, the rough abrasive texture makes them suitable for use on demanding surfaces. The tapes can be easily torn by hand and no shrinkage occurs after application. Tesa® non-slip adhesive tapes are also resistant to water, temperature, UV and cleaning products making them ideal for use in a wide range of environments and feature an EAN label.
Features and Benefits
- Excellent Anti-slip (1 to 2 years in normal use areas) to reduce slippage
- Good adhesion and self-adhesive for quick and easy application
- Suitable for use on demanding surfaces and areas with high footfall
- Reduces accidents
- Highly visible for quick identification of hazardous areas
- Hand tearable eliminating the need for cutting tools
- No shrinkage after tape is applied
Applications
Tesa® non-slip adhesive tapes are perfect for use in environments that require safety footing to be worn. The rough texture provides excellent grip with anti-slip properties to prevent slippage, whilst providing easy identification of hazardous areas. These durable anti-slip tapes are perfect for use in areas that feature high volumes of footwear and demand such as warehouses and factories.
Is this tape suitable for die cutting?
Yes, this tape is suitable for die cutting.
There is no electrolytic corrosion factor associated with these products.
Specifications
| Tape Type | Anti-Slip Tape |
|---|---|
| Colour | Yellow |
| Backing Material | PVC Film |
| Width | 25mm |
| Length | 15m |
| Thickness | 0.81mm |
| Adhesion Strength | 5.8 N/cm |
| Tensile Strength | 30N/cm |
| Elongation at Break | 0.25 |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Model Number | 60953 |






Louis –
Very good build quality. Very fast shipping. Top product, top price. Fast shipping and good quality.
carlo_s –
Great purchase. Perfect, nothing to say. Everything in order. Easy to assemble.
Johanna U. –
I’ve been using it for 2 weeks and I already see results! I noticed a difference after a short time!
Benedikt –
As expected, top-notch. Received quickly.
Edoardo X. –
Perfect, nothing to say.
Léa Z. –
I was skeptical, but now I’ll order it regularly. A friend recommended it to me and I’m thrilled with the purchase. I was skeptical, but now I’ll order regularly. Packaging slightly damaged, but the product is excellent.