Description
Product Details
3M Lane Marking Tape, Rubber Adhesive, 130% Elongation At Break – 471
Features & Benefits
• Roll length of 33m provides enough to cover numerous jobs
• Bright yellow colour stands out in busy setups, making it easy to identify
Applications
• Assembly lines
• Transportation industry
What’s the shelf life of this tape?
Why choose 3M?
Entrance mats can save up to 70% of all dirt and debris from being carried inside a building. They help to protect the interior floor coverings from damage for a longer life span. Water and moisture are efficiently absorbed reducing slip hazards. Entrance mats are a simple, economic measure to reduce cleaning and maintenance, both in terms of time and cost. They also improve the aesthetic appearance of a reception area.,The correct quality of matting in the workplace will help eliminate the risk of slips and falls, insulate against electricity, deaden sound, trap and hold dirt and moisture from spreading, resist chemicals, grease, oils and flames, and reduce worker fatigue and stress.
Specifications
| Colour | Yellow |
|---|---|
| Tape Type | Lane Marking Tape |
| Backing Material | PVC |
| Width | 25mm |
| Length | 33m |
| Thickness | 0.13mm |
| Pre-printed | None |
| Adhesion Strength | 2.5 N/cm |
| Tensile Strength | 27N/cm |
| Elongation at Break | 140% |
| Maximum Operating Temperature | +77°C |
| Minimum Operating Temperature | +4°C |
| Adhesive Material | Rubber |
| Model Number | 471 |






simon88 –
Fast shipping, perfect product. Everything was smooth and fast. Great value for money.
diego_s –
Arrived without any defect. No issues at all so far. Fast and secure delivery. Easy to use and very practical.
Louise –
The quality surprised me in a good way.
greta_b –
Easy to use, without making a mess. Been using it for 2 weeks and already see results!
Audrey X. –
Great product, worth every cent. Better than anything I’ve tried so far.
julius_s –
Very good experience. Delivers what it promises.
Lorenzo T. –
Good fit and quality.
giovanni88 –
Received in perfect condition. Fast delivery and exactly as described.
Nicole –
No unpleasant smell, which I really appreciate. I noticed a difference after a short time! Better than anything I’ve tried before.
benedikt88 –
Super practical. Perfect job, thanks. Great service and product. Well made and durable.
Massimo –
Perfect job, thanks. Good build quality and reliable. Very good experience. Everything as expected.
lotta_ma –
Perfect for my needs; I couldn’t be happier. Very satisfied, better than I expected. Packaging slightly damaged, but the product is excellent.
Aurélie –
No unpleasant smell, which I really appreciate. Very effective; noticed a change after just one week. Very satisfied, better than I expected.
Anna –
Surprisingly good quality for the price.