Description
Product Details
Tesa Packaging Tape
The Tesa 4089 brown packaging tape is based on a natural rubber adhesive. This tape is 0.05mm thick, 75mm wide and 66m long.
Features and Benefits
28μm-PP film is used as backing material
Elongation at break is 150%
Tensile strength is 41N/cm
Can be used with hand and tabletop dispensers
A thinner but stronger alternative to vinyl
Can withstand deep freezing
Elongation at break is 150%
Tensile strength is 41N/cm
Can be used with hand and tabletop dispensers
A thinner but stronger alternative to vinyl
Can withstand deep freezing
Applications
Manual and automatic sealing of light and medium weight cartons
Wrapping and sealing bags and cartons in offices and factories
Wrapping and sealing bags and cartons in offices and factories
Adhesive Material: Natural rubber
Specifications
| Backing Material | PP |
|---|---|
| Width | 75mm |
| Length | 66m |
| Thickness | 46mm |
| Colour | Brown |
| Dispenser Type | Auto, Manual |
| Elongation at Break | 145% |
| Tensile Strength | 43N/cm |
| Model Number | 04089-00007-06 |
| Series | 4089 |






emma_berlin –
No unpleasant smell, which I really appreciate.
simon88 –
Exactly what I needed. Everything’s great. Works great. Reliable and stable.
Ludovica –
Very effective; noticed a change after just one week. Surprisingly good quality for the price. Not too big, not too small, just perfect. Very fast delivery, thank you.
laurent_fr –
Very happy with the purchase, works great. Great value for money. Product arrived well packaged.
jackson88 –
Everything as described. Very satisfied with the purchase.
Lukas –
Better quality than I expected. Perfectly packaged.