Description
Product Details
The Tesa Carton sealing tape for cartons with very heavy or hazardous goods. It is based on a very strong PP-backing with a special high tack water based acrylic adhesive mass. The very high tack of the adhesive secures a good sealing immediately after ap
Designed to close very heavy carton
The tensile strength and elongation characteristics of the backing make the product resistant to high shock impacts
The tensile strength and elongation characteristics of the backing make the product resistant to high shock impacts
Specifications
| Backing Material | PP |
|---|---|
| Width | 75mm |
| Length | 66m |
| Thickness | 0.085mm |
| Colour | Brown |
| Elongation at Break | 120% |
| Tensile Strength | 70N/cm |
| Model Number | 64044-00008-04 |
| Series | 64044 |






William –
Durable product. Good build quality and reliable. Fast and reliable.
Quentin –
Everything was smooth and fast. Feels sturdy. Perfectly packaged.
chloe_23 –
The quality pleasantly surprised me. Very effective; noticed a change after just one week. Super fast delivery, thank you.
daniel99 –
Everything in order.
Lina S. –
I was skeptical, but now I’ll order regularly. Easy to use, without making a mess.
victoria_rose –
Pleasant to use at home.