Description
Product Details
The Tesa Packaging tape based on a fine crepe paper backing and a natural rubber adhesive. The paper backing tape is made with paper from well-managed, certified forests and other controlled sources (FSC C148769).
Suitable for manual and automatic dispensers
Suitable for light-weight packaging
Suitable for light-weight packaging
Specifications
| Backing Material | Paper |
|---|---|
| Width | 150mm |
| Length | 500m |
| Thickness | 0.125mm |
| Colour | Brown |
| Elongation at Break | 120% |
| Tensile Strength | 30N/cm |
| Model Number | 04713-00007-00 |
| Series | 4713 |
| Better World Verification | FSC Certified |
| Better World Product | Yes |






anna_italia –
Solved my problem completely! Not too big, not too small, perfect.
Klara –
Easy to use, no mess at all. Looks even nicer in real life.
Louise –
Looks even nicer in person. Great product, worth every cent.
Elias P. –
Very practical and easy to use. Very good experience. Everything as expected. Punctual service.
Sofia M. –
Very effective; I noticed a change in just one week.