Description
Product Details
Tesa 4104 Packing Tapes
The Tesa 4104 packing tape has been designed to give an excellent performance when sealing small boxes, bags or tins. The tape has a natural rubber adhesive system, can be used on all types of cardboards and surfaces ensuring you get a safe closure.
Features & Benefits
Easily printable
Good aging properties
Heat shrinkable
Resistant to moisture
Available in several different colours
Good aging properties
Heat shrinkable
Resistant to moisture
Available in several different colours
Typical Applications
Sealing small boxes (cardboard or plastic)
Sealing tins or bags
Sealing cartons of medium to heavy range weight
Sealing tins or bags
Sealing cartons of medium to heavy range weight
Adhesive Material: Natural rubber
Specifications
| Backing Material | PVC |
|---|---|
| Width | 9mm |
| Length | 66m |
| Thickness | 65mm |
| Colour | Transparent |
| Dispenser Type | Auto, Manual |
| Elongation at Break | 60% |
| Tensile Strength | 60N/cm |
| Model Number | 04104-00011-00 |
| Series | 4104 |






Jana Q. –
Looks even nicer in real life. It completely solved my problem! The quality surprised me in a good way. Better than anything I’ve tried so far.
isabell23 –
Been using it for 2 weeks and already see results! A friend recommended it and I’m so glad I ordered. It completely solved my problem!
Raffaele G. –
Simple and convenient. Everything OK. Everything as expected.
nora.ber –
Surprisingly good quality for the price. Pleasant to use at home.
daniele_it –
Robust and well-made.
elise_fr –
Been using it for 2 weeks and already see results! Very satisfied, better than I expected. Very satisfied, it’s even better than I expected. Really noticed a difference after using it!
William W. –
Arrived as promised.
Mia –
Feels nice to use at home. Surprisingly good quality for the price.