Description
Product Details
3M™ Copper Foil Shielding Tape 1181
Features and Benefits
Deadsoft 1-ounce copper foil backing
Supplied on a removable liner for easy handling and diecutting
The copper foil backing is solderable and resists oxidation and discoloration
Common uses include grounding and EMI shielding in equipment, components, shielded rooms, etc.
Benefits of choosing 3M Aluminium Foil Tape
An Acrylic Adhesive backing. This 3M Aluminium foil tape is coated in a superior acrylic adhesive, which works well in extreme cold and heat conditions. This matters when comparing to most duct tapes that are made with a rubber adhesive. This is then known to delaminate from its backing in these extreme conditions. Other adhesives can offer greater resistance but will lack mechanical strength, poor ageing resistance and UV light.
Longevity of foil tape. Within the construction industry, the use of pressure sensitive tapes is often used in hard to reach areas. This means they can’t be easily replaced or repaired. The acrylic adhesive on the 3M aluminium foil tape offers better cohesion, adhesion and thermal properties.
Why choose 3M?
Specifications
| Tape Type | Copper Tape |
|---|---|
| Total Thickness | 0.07mm |
| Foil Thickness | 0.04mm |
| Width | 15mm |
| Length | 16.5m |
| Conductivity | Conductive |
| Adhesion Strength | 3.8 N/cm |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Material Plating | None |
| Tensile Strength | 44N/cm |
| Maximum Temperature Resistance | +130°C |
| Minimum Temperature Resistance | -40°C |
| Model Number | 1181 |






Jules –
Works perfectly. Everything perfect, would buy again. Punctual service.
Michele –
Exactly what I needed. Very fast shipping. Excellent service.
Luis L. –
Perfectly as described. Quality is excellent. Great customer support.
Samantha C. –
Looks even nicer in real life. Very satisfied, it’s even better than I expected. I’ve been using it for 2 weeks and already see results!
Oliver –
Fast shipping, perfect product. Fits perfectly.
mara_sky –
No unpleasant smell, which I really appreciate.