Description
Product Details
3M Metallic Tape, EMI Shielding Type, Acrylic Adhesive – T117 Series – T11706
Need a way to protect sensitive equipment from electromagnetic interference? Seal it off with this metallic tape from 3M. It’s made with a conductive acrylic adhesive, so it shields your kit to support clear transmission. You can use it to wrap cables and strengthen enclosure seams. The product’s durable glue resists oxidation, chemicals and oils to ensure a long service life. This tape performs safely in challenging conditions, with an operating temperature range between -40°C and +130°C.
Features & Benefits
• Removable liner for faff-free handling and installation
• Suitable for die-cutting and soldering to customise your size
• Suitable for die-cutting and soldering to customise your size
Applications
• Data processing centres
• Consumer electronics
• Telecom cable installation
• Consumer electronics
• Telecom cable installation
What are the dimensions of this tape?
The tape has a slim width of 6mm and a total thickness of 0.08mm. The roll holds a length of 16.5m, giving plenty to work with.
Why choose 3M?
3M are a trusted name in tapes and adhesives. Whether for industrial or even domestic applications, 3M has a tape to suit your needs. From automotive masking to office supplies, 3M tapes are relied on by millions to get the job done. RS supplies a wide range of quality 3M tapes to suit the needs of the most discerning customer.
There is no electrolytic corrosion factor associated with these products.
Specifications
| Total Thickness | 0.08mm |
|---|---|
| Tape Type | Aluminium Tape |
| Foil Thickness | 0.05mm |
| Width | 6mm |
| Length | 16m |
| Conductivity | Conductive |
| Adhesion Strength | 3.8 N/cm |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Tensile Strength | 35N/cm |
| Maximum Temperature Resistance | +130°C |
| Minimum Temperature Resistance | -40°C |
| Model Number | T117 |






moritz_s –
Fast and courteous service.
Sandrine –
Perfect for my needs, couldn’t be happier.
carlo_s –
Good build quality and reliable. Very good build quality. Exactly as in the pictures.
tristan88 –
Great service, thank you. Easy to assemble.
Amelie T. –
Surprisingly good quality for the price. Super fast delivery, thank you. I was skeptical, but now I’ll order it regularly. A friend recommended it; I’m very happy with the purchase.
Amélie –
Super fast delivery, thank you. Easy to use, without making a mess.
Veronica –
The quality pleasantly surprised me. Really noticed a difference after using it! Perfect for my needs; I couldn’t be happier. Not too big, not too small, just right.
Lina R. –
I was skeptical, but now I order regularly. Very satisfied, it’s even better than I expected. Better than anything I’ve tried so far. Pleasant to use at home.
Nathan –
Works great.
Amelie H. –
Surprisingly good quality for the price.
rachele_roma –
Packaging was slightly damaged, but product is excellent. Solved my problem completely!
damien_fr –
Very robust product.