Description
Product Details
Hi-Bond 938A Embossed Copper Foil Tape
This 938A Embossed Copper Foil Tape from Hi-Bond features a conductive acrylic adhesive with a uniform dispersion of conductive particles. The embossed copper foil carrier is heat and cold resistant.
Applications:
Shielding or repair of signal cable
Blinding the end of knitted wire mesh of shielding cable
Shield leaking or invading electromagnetic waves
EMR/RFI shielding
Blinding the end of knitted wire mesh of shielding cable
Shield leaking or invading electromagnetic waves
EMR/RFI shielding
Hi-Bond Tapes
Specifications
| Tape Type | Copper Tape |
|---|---|
| Total Thickness | 0.10mm |
| Foil Thickness | 0.038mm |
| Width | 25mm |
| Length | 25m |
| Conductivity | Conductive |
| Adhesion Strength | 3.5 N/cm |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Material Plating | None |
| Tensile Strength | 63N/cm |
| Maximum Temperature Resistance | +130°C |
| Minimum Temperature Resistance | -30°C |
| Model Number | HB 938A |






Antonia –
Pleasant to use at home. Very effective; noticed a change after just one week. Pleasant to use at home.
jakob_s –
Great service, thank you. Everything as expected. Product as described.
Ryan A. –
Excellent product. Fast shipping and good quality. Exactly as in the pictures.
Nathan A. –
Product as described.
Simone D. –
Super value for the money. Very easy to set up. Perfectly packaged.
vincenzo_s –
Great item. Excellent service. Very fast shipping. Robust and well-made.
Scarlett –
Looks even nicer in person. Great product, worth every cent. Perfect for my needs; I couldn’t be happier. Very effective; noticed a change after just one week.
Aaron –
Better quality than I expected. Practical and useful.
Emma N. –
I was skeptical, but now I order regularly. Easy to use, without making a mess. Better than anything else I’ve tried before. The quality surprised me in a good way.