Description
Product Details
Hi-Bond 740 Conductive Copper Foil Tape
This 740 Copper Foil Tape from Hi-Bond features a conductive acrylic pressure sensitive adhesive with a uniform dispersion of conductive particles. The copper foil carrier is 35 microns thick, with an additional 30 micron-thick coating of acrylic adhesive containing nickel silver conductive particles.
Applications:
Electro-magnetic compatibility, shielding, radio frequency insulation, earthing and static electric control
Hi-Bond Tapes
Specifications
| Tape Type | Copper Tape |
|---|---|
| Total Thickness | 0.07mm |
| Foil Thickness | 0.035mm |
| Width | 12mm |
| Length | 33m |
| Conductivity | Conductive |
| Adhesion Strength | 2.7 N/cm |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Material Plating | None |
| Tensile Strength | 43N/cm |
| Maximum Temperature Resistance | +130°C |
| Minimum Temperature Resistance | -30°C |
| Model Number | HB 740 |






claudio_it –
Excellent material. As expected, top-notch. Very satisfied with the purchase. Quality is excellent.
Stefano –
Good build quality and reliable. Reliable and stable. Good fit and quality.
Pierre –
Everything OK, recommended. Very stable. Great service, thank you. Simply excellent.
william_s –
Excellent workmanship. Better than I thought; I’m satisfied.
oliver_x –
No complaints so far. Product arrived well packaged.
nathan75 –
Very good experience. Impeccable quality. No complaints so far. Fast and secure delivery.
Edoardo B. –
Top quality, fast delivery. Excellent-quality product. Well made and durable.
hannah_s –
Very satisfied, it’s even better than I expected.