Description
Product Details
EMI Shielding Tape – WE-CF Series
WE-CF series self adhesive EMI shielding tape coated with aluminium or copper with a very high shielding effect. This is by virtue of its highly conductive adhesive with metal powder. Applications for the WE-CF series EMI Shielding Tape include EMI-Protection of doors and housings. The WE-CF series EMI Shielding Tape can also be used in conjunction with the WE-ST series conductive Ni/Cu woven glass fiber sleeve.
Operating Temperature Range : -25ºC to +85ºC
Approvals
UL-listed
EMI/RFI Shielding Tapes
When using these tapes galvanic compatibility should be taken into account.
Specifications
| Total Thickness | 0.07mm |
|---|---|
| Tape Type | Aluminium Tape |
| Foil Thickness | 0.035mm |
| Width | 25mm |
| Length | 33m |
| Conductivity | Conductive |
| Adhesion Strength | 5 N/cm |
| Adhesive Material | Acrylate |
| Tensile Strength | 14N/cm |
| Maximum Temperature Resistance | +85°C |
| Minimum Temperature Resistance | -25°C |






Cédric –
Delivered earlier than expected. Exactly as described. Fast and courteous service. Everything works perfectly so far.
Daniel –
Fast shipping, perfect product. Excellent workmanship. Product as expected.
ginevra_b –
The quality surprised me in a good way.
jakob_s –
Very fast shipping.
florence88 –
This solved my problem completely! Pleasant to use at home.
Ethan U. –
Durable product. Fast and secure delivery. Fast and reliable.
paul_fr –
Better than I thought; I’m satisfied. Very satisfied with the purchase. Easy to assemble. Very easy to use.