Description
Product Details
Wurth Elektronik Copper Tapes
The Wurth Elektronik copper tape is coated with a very high shielding effect. This tape is 0.07mm thick, 50mm wide and 33m long. This product can also be used in conjunction with the conductive Ni/Cu woven glass fibre sleeve.
EMI/RFI shielding tape:
When using this tape, galvanic compatibility should be taken into account.
EMI/RFI shielding tape:
When using this tape, galvanic compatibility should be taken into account.
Features and Benefits
Breaking load is 37N/cm
Operating temperature ranges between -25°C and 85°C
Highly conductive adhesive with metal powder
Self-adhesive
Electrically conductive
Operating temperature ranges between -25°C and 85°C
Highly conductive adhesive with metal powder
Self-adhesive
Electrically conductive
Applications
Military
Aerospace
Aviation
Nuclear control
Submarine
Transportation (automotive control, train control, ship control, etc.)
Transportation signal
Disaster prevention
Medical
Public information network
Aerospace
Aviation
Nuclear control
Submarine
Transportation (automotive control, train control, ship control, etc.)
Transportation signal
Disaster prevention
Medical
Public information network
Specifications
| Tape Type | Copper Tape |
|---|---|
| Total Thickness | 0.07mm |
| Foil Thickness | 0.035mm |
| Width | 50mm |
| Length | 33m |
| Conductivity | Conductive |
| Adhesion Strength | 5 N/cm |
| Adhesive Material | Acrylate |
| Material Plating | None |
| Tensile Strength | 40N/cm |
| Maximum Temperature Resistance | +155°C |
| Minimum Temperature Resistance | -25°C |
| Model Number | 3003350A |






Carla –
Pleasant to use at home. Better than anything I’ve tried so far. Easy to use, without making a mess.
isabella.xo –
Very satisfied, it’s even better than I expected. Great product, worth every cent.
Giuseppe Q. –
Delivered earlier than expected. Would buy again. Exactly as described.
Clara Q. –
Perfect for my needs, couldn’t be happier.
Nicole –
Easy to use, without making a mess. Better than anything I’ve tried before. Surprisingly good quality for the price. Very effective; noticed a change after just one week.
matthew_lee –
Everything’s great. Very satisfied with the purchase.
elise_fr –
Easy to use, no mess at all.
matthieu_fr –
Everything in perfect condition. Good quality at a fair price. Product arrived well packaged.
michael_x –
Arrived without any defect. Excellent workmanship. Very good build quality. Received quickly.
Katherine L. –
I’ve been using it for 2 weeks and already see results! Easy to use, no mess at all. I’ve been using it for 2 weeks and I already see results!