Description
Product Details
EMI Shielding Tape – WE-CF Series
WE-CF series self adhesive EMI shielding tape coated with aluminium or copper with a very high shielding effect. This is by virtue of its highly conductive adhesive with metal powder. Applications for the WE-CF series EMI Shielding Tape include EMI-Protection of doors and housings. The WE-CF series EMI Shielding Tape can also be used in conjunction with the WE-ST series conductive Ni/Cu woven glass fiber sleeve.
Operating Temperature Range : -25ºC to +85ºC
Approvals
UL-listed
EMI/RFI Shielding Tapes
When using these tapes galvanic compatibility should be taken into account.
Specifications
| Total Thickness | 0.07mm |
|---|---|
| Tape Type | Copper Tape |
| Foil Thickness | 0.035mm |
| Width | 10mm |
| Length | 33m |
| Conductivity | Conductive |
| Adhesion Strength | 5 N/cm |
| Adhesive Material | Acrylate |
| Material Plating | None |
| Tensile Strength | 40N/cm |
| Maximum Temperature Resistance | +155°C |
| Minimum Temperature Resistance | -25°C |
| Model Number | 3003310A |






olivia_jane –
Easy to use, no mess at all.
Victoria U. –
Better than anything else I’ve tried before. A friend recommended it; I’m very happy with the purchase. A friend recommended it and I’m so glad I ordered. Not too big, not too small, just perfect.
Jade –
Packaging was slightly damaged, but product is excellent. Pleasant to use at home. Not too big, not too small, perfect.
Hannes –
Simple and convenient. Price matches the quality. Fast and courteous service. Exactly what I needed.
michele88 –
Fast and secure delivery. Everything OK. Good quality at a fair price. Perfect for what I needed.
andrew88 –
Durable product. Works great. Everything perfect and fast. Everything OK.