Description
Product Details
EMI Shielding Tape – WE-CF Series
WE-CF series self adhesive EMI shielding tape coated with aluminium or copper with a very high shielding effect. This is by virtue of its highly conductive adhesive with metal powder. Applications for the WE-CF series EMI Shielding Tape include EMI-Protection of doors and housings. The WE-CF series EMI Shielding Tape can also be used in conjunction with the WE-ST series conductive Ni/Cu woven glass fiber sleeve.
Operating Temperature Range : -25ºC to +85ºC
Approvals
UL-listed
EMI/RFI Shielding Tapes
When using these tapes galvanic compatibility should be taken into account.
Specifications
| Tape Type | Copper Tape |
|---|---|
| Total Thickness | 0.07mm |
| Foil Thickness | 0.035mm |
| Width | 8mm |
| Length | 33m |
| Conductivity | Conductive |
| Adhesion Strength | 5 N/cm |
| Adhesive Material | Acrylate |
| Material Plating | None |
| Tensile Strength | 40N/cm |
| Maximum Temperature Resistance | +155°C |
| Minimum Temperature Resistance | -25°C |
| Model Number | 3003308A |






Dylan –
Robust and well-made. Everything in perfect condition.
andrew88 –
Simply excellent.
Olivia –
It completely solved my problem! Surprisingly good quality for the price.
julian88 –
Easy to use and very practical. Quality is excellent. Fast delivery, good workmanship.
vincent_fr –
Everything’s great. Product as described.
Lukas –
Very durable.
Tim K. –
Very satisfied with the purchase. Solid product, would buy again. Better quality than I expected. Robust and well-made.
sammy_rae –
The quality pleasantly surprised me. A friend recommended it; I’m very happy with the purchase. I noticed the difference right away!
Camille –
Surprisingly good quality for the price. I noticed the difference right away! Super fast delivery, thank you.
claudia_it –
Packaging was slightly damaged, but product is excellent. The quality pleasantly surprised me.
Giulio –
Super value for the money.