Description
Product Details
The Tesa Strong aluminium tape made with a 50μm aluminium foil and acrylic adhesive. Commonly used in the appliance industry and suitable for various other applications. The PV1 production version includes a paper liner for easy handling. Offers reliable adhesion and thermal resistance.
Moisture resistant and vapour barrier
Thermally conductive and ageing resistant product design
Available without liner (PV0) and with liner (PV1)
Flame retardant (according to UL510A)
Thermally conductive and ageing resistant product design
Available without liner (PV0) and with liner (PV1)
Flame retardant (according to UL510A)
Specifications
| Tape Type | Aluminium Tape |
|---|---|
| Total Thickness | 0.09mm |
| Foil Thickness | 0.05mm |
| Width | 50mm |
| Length | 50m |
| Conductivity | Conductive |
| Material Plating | None |
| Model Number | 50565-00000-01 |






riccardo_it –
Robust and well-made. Very satisfied with the purchase.
Andrea –
Great service, thank you. Well-made product. Very fast shipping. Very functional.
tyler_xo –
Everything perfect, thank you. Easy to assemble. Super practical.
Léo E. –
Works without any issues. Everything excellent. Durable product.
francois_fr –
Perfect from start to finish. Super practical. Good quality at a fair price. Well packaged and delivered quickly.
louise88 –
Pleasant to use at home. Easy to use, without making a mess. I’ve been using it for 2 weeks and already see results! Better than anything I’ve tried so far.
Lena –
Not too big, not too small, perfect.
Lukas V. –
Everything went smoothly. Perfect and functional. Works flawlessly.