Description
Product Details
Advance Tapes Copper Tapes
The Advance Tapes copper tape is a 35μ, coated with a non-conductive acrylic adhesive, supplied on a removable silicon liner. This tape is 0.07mm thick, 10mm wide and 33m long.
Note:
To prevent tarnishing, do not touch this tape with bare hands.
Note:
To prevent tarnishing, do not touch this tape with bare hands.
EMI/RFI shielding tapes:
When using this tape, galvanic compatibility should be taken into account.
Features and Benefits
Adhesion strength is 4.5N/cm
Good high and low temperature resistance
Can be easily soldered
Easy unwind
Breaking load is 40N/cm
Provides superior shielding effectiveness
Operating temperature ranges between -20°C and 155°C
Good high and low temperature resistance
Can be easily soldered
Easy unwind
Breaking load is 40N/cm
Provides superior shielding effectiveness
Operating temperature ranges between -20°C and 155°C
Applications
Heating and ventilation
Construction industry
Manufacturing
Duct sealing
Construction industry
Manufacturing
Duct sealing
Specifications
| Tape Type | Copper Tape |
|---|---|
| Total Thickness | 0.07mm |
| Foil Thickness | 0.035mm |
| Width | 10mm |
| Length | 33m |
| Conductivity | Non-Conductive |
| Adhesion Strength | 4.5 N/cm |
| Adhesive Material | Thermosetting Acrylic |
| Material Plating | None |
| Tensile Strength | 40N/cm |
| Maximum Temperature Resistance | +155°C |
| Minimum Temperature Resistance | -20°C |
| Complies with EN Legislation | BS EN 60454 – Part 2 |
| Model Number | AT525 |






karl_88 –
Fast delivery, good workmanship. Perfect in every detail. Feels durable and well built. Solid product, would buy again.
Ginevra B. –
Packaging was slightly damaged, but the product is excellent. Not too big, not too small, just right. This solved my problem completely! Packaging slightly damaged, but the product is excellent.
Francesco –
Good build quality and reliable. Everything’s great.
elena_h –
Looks even nicer in real life. Very fast delivery, thank you. Packaging slightly damaged, but the product is excellent.
Baptiste –
Very practical and easy to use. Perfect and functional. Delivery faster than expected.
Yann Y. –
Very easy to use. Very stable.
philipp88 –
Perfectly as described. Simply excellent. Exactly what I was looking for.
Henry J. –
Satisfied with the quality.
alexander88 –
Perfect in every detail. Everything as described.