Description
Product Details
3M Advance Tapes Copper Tapes
The Advance Tapes copper tape is a 35μ, coated with conductive acrylic adhesive supplied on a removable silicon liner. This tape is 0.06mm thick, 19mm wide and 33m long.
Note:
To prevent tarnishing, do not touch this tape with bare hands.
EMI/RFI shielding tapes:
When using this tape, galvanic compatibility should be taken into account.
Note:
To prevent tarnishing, do not touch this tape with bare hands.
EMI/RFI shielding tapes:
When using this tape, galvanic compatibility should be taken into account.
Features and Benefits
• Good high and low temperature resistance
• Can be easily soldered
• Easy unwind
• Superior shielding effectiveness
• Breaking load is 40N/cm
• Operating temperature ranges between -20°C and 155°C
• Good conductivity through adhesive
• Can be easily soldered
• Easy unwind
• Superior shielding effectiveness
• Breaking load is 40N/cm
• Operating temperature ranges between -20°C and 155°C
• Good conductivity through adhesive
Applications
• Heating and ventilation
• Construction industry
• Manufacturing
• Duct sealing
• Construction industry
• Manufacturing
• Duct sealing
Why choose 3M?
3M are a trusted name in tapes and adhesives. Whether for industrial or even domestic applications, 3M has a tape to suit your needs. From automotive masking to office supplies, 3M tapes are relied on by millions to get the job done. RS supplies a wide range of quality 3M tapes to suit the needs of the most discerning customer.
General Purpose Foil Tape. An aggressive rubber adhesive allows a strong bond onto a variety of materials. Making is useful for internal and external applications, making it a general purpose foil tape.
Longevity of foil tape. Within the construction industry, the use of this general purpose is often used in areas that require a strong rubber adhesive. The rubber adhesive on the 3M aluminium foil tape offers better cohesion, adhesion and thermal properties.
Specifications
| Total Thickness | 0.06mm |
|---|---|
| Tape Type | Copper Tape |
| Foil Thickness | 0.035mm |
| Width | 19mm |
| Length | 33m |
| Conductivity | Conductive |
| Adhesion Strength | 4.5 N/cm |
| Adhesive Material | Thermosetting Acrylic |
| Material Plating | None |
| Tensile Strength | 40N/cm |
| Maximum Temperature Resistance | +155°C |
| Minimum Temperature Resistance | -20°C |
| Complies with EN Legislation | BS EN 60454 – Part 2 |
| Model Number | AT526 |






Hannah I. –
Better than anything I’ve tried so far. Looks even nicer in person.
Giorgia –
I noticed a difference after a short time!
Alessia –
The quality pleasantly surprised me. No unpleasant smell, which I really appreciate.
aaron_99 –
Perfect job, thanks.
emilia88 –
I noticed the difference right away! Really noticed a difference after using it! I was skeptical, but now I order regularly. Pleasant to use at home.
fabian_s –
Super value for the money. Highly recommended. Reliable and stable. 100% recommended.