Description
Product Details
AT521 40μ EMI/RFI Conductive Tape
The Advance Tapes AT521 40 μ aluminium foil shielding tape has been designed to provide you with good shielding and conductivity through its removable silicone liner.
The foil tapes are easy to unwind, easy to use and are aesthetically pleasing.
The foil tapes are easy to unwind, easy to use and are aesthetically pleasing.
Features and Benefits
Good chemical, heat, acid and alkali resistance
Good resistance to high and low temperatures
The foil construction is tested in-house and conforms to the flame retardant requirement part only of UL510
Tested in accordance with ASTM D-1000 latest issue, BS EN 60454 – Part 2
test methods (Formerly VDE 0340,BS 3924).
Tested and meets military specification MIL – T – 47012
Good resistance to high and low temperatures
The foil construction is tested in-house and conforms to the flame retardant requirement part only of UL510
Tested in accordance with ASTM D-1000 latest issue, BS EN 60454 – Part 2
test methods (Formerly VDE 0340,BS 3924).
Tested and meets military specification MIL – T – 47012
Typical Applications
Use the AT521 tape for your EMI/RFI and static shielding
Note
Always think about the galvanic compatibility before using the AT521 tapes.
Refer to the datasheet for more information on the tapes.
Refer to the datasheet for more information on the tapes.
EMI/RFI Shielding Tapes
When using these tapes galvanic compatibility should be taken into account.
Specifications
| Total Thickness | 0.07mm |
|---|---|
| Tape Type | Aluminium Tape |
| Foil Thickness | 0.04mm |
| Width | 19mm |
| Length | 33m |
| Conductivity | Conductive |
| Adhesion Strength | 4.5 N/cm |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Tensile Strength | 25N/cm |
| Maximum Temperature Resistance | +155°C |
| Minimum Temperature Resistance | -20°C |
| Complies with EN Legislation | BS EN 60454 – Part 2 |
| Model Number | AT521 |






Marlene O. –
Been using it for 2 weeks and already see results! Pleasant to use at home. Packaging was slightly damaged, but product is excellent. Perfect for my needs; I’m very satisfied.
benoit75 –
Fast shipping and good quality.
Simon –
Well packaged and secure. Very good experience. Good quality at a fair price. Very durable.
nathan75 –
Simply excellent. Arrived without any defect. Just as it should be. Works flawlessly.
Olivia –
Very effective; I noticed a change in just one week.
Sophia Q. –
A friend recommended it and I’m so glad I ordered.
Hazel –
Very effective; noticed a change after just one week.
Isabella Y. –
Solved my problem completely!
Marlene –
The quality surprised me in a good way.
davide88 –
Everything’s great.
tristan88 –
Very practical. Very functional. Exactly as in the pictures.