Description
Product Details
The Tesa Aluminum adhesive tape for professional use, designed to permanently seal insulation and pipes. It enables electric and thermal conductivity and reflects heat radiation. The tape also repairs metal surfaces effectively. Made with a 50 μm aluminum film base and a white siliconized paper liner (85 μm) for easy handling.
Easily removable liner
Aging resistant
Suitable for permanent application
Resistant against humidity, gases, vapours and UV radiation
Electric and thermic conductivity
Reflects heat and light
Aging resistant
Suitable for permanent application
Resistant against humidity, gases, vapours and UV radiation
Electric and thermic conductivity
Reflects heat and light
Specifications
| Total Thickness | 0.09mm |
|---|---|
| Tape Type | Aluminium Tape |
| Foil Thickness | 0.085mm |
| Width | 50mm |
| Length | 25m |
| Conductivity | Conductive |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Material Plating | None |
| Tensile Strength | 40N/cm |
| Maximum Temperature Resistance | +160°C |
| Minimum Temperature Resistance | -40°C |
| Model Number | 63652-00001-00 |






sarah_sun –
Very satisfied, better than I expected.
ilaria88 –
Very effective; noticed a change after just one week. Great product, worth every cent.
isabella.xo –
Very fast delivery, thank you.
Moritz C. –
Very good build quality. Received quickly.
pietro88 –
Perfectly packaged.