Description
Product Details
Tesa 60630 Conductive Aluminium Tape
Tesa 60630 is a conformable aluminium tape based on a 30 μm (1.2 mil) aluminium foil, a transparent acrylic adhesive.
Features and Benefits
- Conformable to curved surfaces
- Easy to unwind
- Suitable for permanent applications
- Barrier against moisture, gases and vapors
- Electrically and thermally conductive
- Aging resistant
- Heat and light reflective
- Flame retardant
Applications:
Mounting of refrigerator coils in appliance industry
▪ Joining and sealing of thermal insulation and ducts
▪ To make substrates electrically and thermally conductive
▪ To reflect heat radiation
▪ Joining and sealing of thermal insulation and ducts
▪ To make substrates electrically and thermally conductive
▪ To reflect heat radiation
Adhesion to:
Glass (initial) 7.0 N/cm
▪ PE (initial) 4.0 N/cm
▪ PVC (initial) 5.5 N/cm
▪ PE (initial) 4.0 N/cm
▪ PVC (initial) 5.5 N/cm
Properties:
▪ Abrasion resistance
▪ Water resistance
▪ Water resistance
Specifications
| Total Thickness | 0.065mm |
|---|---|
| Tape Type | Aluminium Tape |
| Foil Thickness | 0.03mm |
| Width | 50mm |
| Length | 50m |
| Conductivity | Conductive |
| Adhesion Strength | 8 N/cm |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Tensile Strength | 25N/cm |
| Maximum Temperature Resistance | +160°C |
| Minimum Temperature Resistance | -40°C |
| Model Number | 60630 |






nathan99 –
Received in perfect condition. Very easy to use. Top quality, fast delivery. Everything’s great.
luke_star –
Everything perfect, would buy again. Top seller. Very happy with the purchase, works great. Good quality at a fair price.
francesco_s –
Excellent packaging. Exactly as in the pictures. Very good build quality. Everything was smooth and fast.
david_de –
Delivery faster than expected.
Mia –
Surprisingly good quality for the price.
philipp88 –
Everything in perfect condition.