Description
Product Details
3M Conductive Aluminium Tape, 0.08mm Foil Thickness, 5.3N/cm Tensile Strength – 425 Series – 425 – 12,7MM (21203)
Looking for an adhesive solution that sticks with you through thick and thin? This pressure-sensitive conductive tape from 3M bends easily to make contact with all nooks and crannies. A soft aluminium foil backing helps dissipate heat to protect whatever you cover with it from high temperatures. With a tensile strength of 5.3N/cm, this tape has the muscle to handle heavy-duty tasks such as shielding, seaming and sealing.
Features & Benefits
• UV-resistant for indoor and outdoor use
• Class ‘L’ indicates low flammability rating for improved fire safety
• Wide operating temperature range between -54°C and +149°C for use in harsh conditions
• Class ‘L’ indicates low flammability rating for improved fire safety
• Wide operating temperature range between -54°C and +149°C for use in harsh conditions
Applications
• Research and development facilities
• Aerospace applications
• Electrical engineering
• Industrial systems
• Aerospace applications
• Electrical engineering
• Industrial systems
Can I use this aluminium tape for electrical applications?
Yes. As it’s conductive, you can rely on it to keep things running smoothly when used with electrical applications.
Why choose 3M?
3M are a trusted name in tapes and adhesives. Whether for industrial or even domestic applications, 3M has a tape to suit your needs. From automotive masking to office supplies, 3M tapes are relied on by millions to get the job done. RS supplies a wide range of quality 3M tapes to suit the needs of the most discerning customer.
There is no electrolytic corrosion factor associated with these products.
Specifications
| Total Thickness | 0.12mm |
|---|---|
| Tape Type | Aluminium Tape |
| Foil Thickness | 0.08mm |
| Width | 12mm |
| Length | 55m |
| Conductivity | Conductive |
| Adhesion Strength | 5.1 N/cm |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Material Plating | None |
| Tensile Strength | 5.3N/cm |
| Maximum Temperature Resistance | +149°C |
| Minimum Temperature Resistance | -54°C |
| Model Number | 425 |






Charlotte –
Better than anything else I’ve tried before. No unpleasant smell, which I really appreciate. A friend recommended it to me and I’m thrilled with the purchase. Very effective; noticed a change after just one week.
Rosa –
Pleasant to use at home. Better than anything else I’ve tried before. I was skeptical, but now I’ll order regularly. Really noticed a difference after using it!
lucia88 –
Pleasant to use at home.
Emma –
Better than anything else I’ve tried before. Pleasant to use at home. Perfect for my needs, couldn’t be happier.
patrizia88 –
Surprisingly good quality for the price. Surprisingly good quality for the price.