Description
Product Details
3M Conductive Copper Tape, 12.7mm (W) x 16.5m (L) – 1181 Series – 1181/12.7
Need a reliable conductive tape for electromagnetic or radio-electrical shielding? This dead-soft copper tape from 3M will do the job. It features a unique electrically conductive pressure-sensitive acrylic adhesive and it’s highly resistant to solvents, UV rays, humidity and mould. You can solder this tape, and it comes with a removable liner to enable easy handling and die-cutting. Tensile strength of 44N/cm means you can rely on this product for durability.
• Operating temperature range of -20°C to +155°C makes it suitable for challenging conditions• Adhesion strength of 3.8N/cm keeps it firmly in place
Applications
• Electromagnetic or radio-electrical shielding• Grounding and EMI (electromagnetic interference) shielding in equipment• Shielded rooms
What’s the difference between conductive copper tape and non-conductive copper tape?
• Designed for electromagnetic or radio-electrical shielding
• Suitable for soldering
• Grounding and EMI shielding in equipment
• Components
• Shielded rooms
• Suitable for soldering
• Grounding and EMI shielding in equipment
• Components
• Shielded rooms
Non-conductive copper tape is conductive on one side only. Conductive copper tape is conductive on both sides, meaning you can easily make electrical connections by simply taping multiple lengths to one another.
How does shielding with copper tape work?
Shielding can protect delicate components from electromagnetic interference by creating a Faraday cage – a conductive, grounded enclosure – around the components.
Why choose 3M?
3M are a trusted name in tapes and adhesives. Whether for industrial or even domestic applications, 3M has a tape to suit your needs. From automotive masking to office supplies, 3M tapes are relied on by millions to get the job done. RS supplies a wide range of quality 3M tapes to suit the needs of the most discerning customer.
3M Tape Selector
Need advice on choosing the right Tape? Use our Product Selector to help you make the right choice!
Specifications
| Total Thickness | 0.07mm |
|---|---|
| Tape Type | Copper Tape |
| Foil Thickness | 0.04mm |
| Width | 12.7mm |
| Length | 16.5m |
| Conductivity | Conductive |
| Adhesion Strength | 3.8 N/cm |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Material Plating | None |
| Tensile Strength | 44N/cm |
| Maximum Temperature Resistance | +155°C |
| Minimum Temperature Resistance | -20°C |
| Model Number | 1181 |






Luke –
Works just as advertised.
lea_sonne –
Super fast delivery, thank you. I’ve been using it for 2 weeks and already see results!
clement88 –
Product arrived well packaged. Works perfectly. Simple to install. Very good experience.
Tim J. –
Highly recommended. Feels sturdy. Exactly what I needed. Practical and useful.
daniel99 –
Excellent-quality product. Very durable. Exactly as in the pictures.
Brooklyn –
Feels nice to use at home. I noticed a difference after a short time! Easy to use, without making a mess.
Salvatore –
Fast and secure delivery.
giulia88 –
Super fast delivery, thank you. Easy to use, without making a mess. The quality pleasantly surprised me.
mia.liebe –
I noticed a difference after a short time! No unpleasant smell, which I really appreciate. Really noticed a difference after using it!
Nathan –
Simple to install. Very easy to use. Very stable.
yann_fr –
Great value for money. Works just as advertised. Fits perfectly.
david_de –
No complaints so far. Perfect for what I needed. Perfect match with the description.