Description
Product Details
3M™ Crepe Masking Tape 202, 72 mm x 50 m, Beige
Immediately recognizable, 3M™ Crepe Masking Tape 202 is a high performance tape thats especially good for holding, protecting, bundling and more. Constructed with a heavy, thick, crepe paper backing, this masking tape is reliable and easy to handle. This crepe paper masking tape is also designed with a natural rubber adhesive for good, instant adhesion and excellent holding power. Easy to tear and simple to apply, 3M™ Crepe Masking Tape 202 also has good transfer resistance for clean removal, which has made it a staple in classrooms.
Features and Benefits
• Natural rubber adhesive offers good, instant adhesion
• Adhesive offers excellent holding power for reliable performance
• Offers good transfer resistance for clean removal
• Easy-to-tear design provides simple application
Applications
• Protecting
• Bundling
• Labelling
• Painting
• Arts and crafts
FAQ’s
What is the shelf life of this tape?
Why choose 3M?
Specifications
| Backing Material | Paper |
|---|---|
| Adhesive Material | Rubber |
| Width | 72mm |
| Length | 50m |
| Series | Scotch |
| Model Number | SCOTCH 202 |
| Thickness | 0.16mm |
| Colour | Beige |






antonio88 –
Very durable. Works perfectly. Great value for money.
Ambre –
Very fast delivery, thank you. Excellent product, worth every cent. Really noticed a difference after using it!
alberto_it –
Great item. Easy to use and very practical.
Benjamin U. –
Very happy with the purchase, works great. Fast and courteous service. Top product, top price. Simple to install.
Klara –
Feels nice to use at home. Better than anything else I’ve tried before.
tobias_s –
No issues at all so far.