Description
Product Details
RS PRO Thermocouple Extension Wire
The Advance Tapes AT200 series is a black ultra matt polythene extruded gaffa cloth tape, coated with a cable-friendly adhesive that is designed to peel from clean surfaces. This tape is 0.26mm thick, 50mm wide and 25m long.
Features and Benefits
Writable surface finish
Flame retardant in situ
Clean peel adhesive
Easy unwind very easy tear
Wide colour range
Wide temperature range
Water-resistant in situ
Good abrasion resistance
Comfortable to awkward shapes
Non-corrosive adhesive
Breaking load is 40N/cm
Elongation is 20%
Service temperature rating ranges between -10°C and 80°C
Flame retardant in situ
Clean peel adhesive
Easy unwind very easy tear
Wide colour range
Wide temperature range
Water-resistant in situ
Good abrasion resistance
Comfortable to awkward shapes
Non-corrosive adhesive
Breaking load is 40N/cm
Elongation is 20%
Service temperature rating ranges between -10°C and 80°C
Specifications
| Width | 50mm |
|---|---|
| Length | 25m |
| Thickness | 0.26mm |
| Colour | Black |
| Finish | Matt |
| Backing Material | Cloth |
| Adhesion Strength | 4.5 N/cm |
| Elongation at Break | 20% |
| Tensile Strength | 40N/cm |
| Maximum Operating Temperature | +80°C |
| Minimum Operating Temperature | -10°C |
| Adhesive Material | Rubber Resin |
| Model Number | AT200 |






liam_88 –
Robust and well-made. Easy to use and very practical. Exactly as described.
Tyler P. –
Very robust product. Excellent material.
oceane_fr –
A friend recommended it; I’m very happy with the purchase. I noticed the difference right away!
jannis88 –
Good fit and quality.
jonas_sky –
Very satisfied with the purchase.
manon_b –
Looks even nicer in real life. Easy to use, without making a mess.
Annika O. –
Packaging was slightly damaged, but product is excellent. Very effective; noticed a change after just one week.
beatrice88 –
Very satisfied, better than expected. A friend recommended it to me and I’m thrilled with the purchase.
benoit75 –
Very robust product. Price matches the quality.
thomas_88 –
Product as described.