Description
Product Details
3M Foam Tape, Conformable Acrylic Foam Core, Pressure-Sensitive Adhesive – VHB Series – 3M 5952 25mm x 33m
Get your designs to stick together using this foam tape from 3M. It’s a versatile option you can use on painted surfaces, as well as a broad range of commonly used materials, including plastics, metals and glass. At just 1.1mm thick, it delivers an adhesion strength of 49N/cm, so is a reliable alternative to screws or rivets. You also get an invisible and gap-free join to make your work look neat and tidy.
Features & Benefits
• Energy-absorbing foam reduces stress on bond lines
• UV-resistant and temperature-stable for compatibility with demanding locations
• Long-lasting acrylic adhesive ensures a durable hold
• Peel-off liner for easy handling and application
• UV-resistant and temperature-stable for compatibility with demanding locations
• Long-lasting acrylic adhesive ensures a durable hold
• Peel-off liner for easy handling and application
Applications
• Vehicles and trailers
• Architectural design
• Retail signage
• Architectural design
• Retail signage
Does this foam tape seal out moisture?
Yes, the tape’s superior bonding strength seals out environmental moisture, so you can use it for interior and exterior joining.
Why choose 3M?
3M are a trusted name in tapes and adhesives. Whether for industrial or even domestic applications, 3M has a tape to suit your needs. From automotive masking to office supplies, 3M tapes are relied on by millions to get the job done. RS supplies a wide range of quality 3M tapes to suit the needs of the most discerning customer.
Need advice on choosing the right Tape? Use our Product Selector to help you make the right choice!
Specifications
| Width | 25.0mm |
|---|---|
| Thickness | 1.10mm |
| Length | 33.0m |
| Backing Material | Acrylic Foam |
| Colour | Black |
| Adhesion Strength | 49 N/cm |
| Single/Double Sided | Double Sided |
| Foam Density | 590kg/m³ |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Tensile Strength | 43.8 N/cm, 157.5 N/cm, 175 N/cm |
| Model Number | 5952F |
| Maximum Operating Temperature | +150 (Short Term)°C |
| Series | VHB™ |






Leon R. –
Fast delivery and exactly as described.
Paola –
Excellent product, worth every cent. I noticed a difference after a short time! I was skeptical, but now I’ll order regularly.
Grace R. –
Feels nice to use at home. Easy to use, without making a mess.
Nathan O. –
Packaging was excellent. Quality is excellent. Durable product.
jonathan_s –
Very satisfactory. Exactly what I needed. Good build quality and reliable. Impeccable service.
andreas_s –
Works without any issues. Better quality than I expected.
Mason T. –
Great purchase, thank you. Perfect from start to finish. Top seller. Very stable.
sophia.de –
Better than anything else I’ve tried before.
Camille –
Packaging was slightly damaged, but the product is excellent. I’ve been using it for 2 weeks and already see results! Better than anything else I’ve tried before. Better than anything I’ve tried so far.
Maddalena Z. –
Perfect for my needs; I’m very satisfied. A friend recommended it and I’m so glad I ordered. I was skeptical, but now I order regularly. Better than anything I’ve tried before.
Sophie –
Perfect for my needs; I’m very satisfied. Excellent product, worth every cent. Very fast delivery, thank you.
thomas_88 –
Great service, thank you. Worth every cent. Recommended. Delivery faster than expected.
Mia –
Better than anything I’ve tried so far.