Description
Product Details
Tesa Double Sided PE-Foam Tape
The Tesa white double-sided PE-foam tape is a high-quality adhesive tape. The tape is 1.15mm thick, 19mm wide and 50m long. It allows two different surfaces to expand at different rates but staying bonded as they flex in the heat. Frequently used in constructive mounting applications, this tape is certified for use in furniture mirror mounting as well.
Features and Benefits
The tape is suitable for full outdoor use, this mounting tape is water, UV and age-resistant
High immediate bond on rough surfaces
Good compensation for design tolerances
Levelling out of different thermal expansion of materials
Shock absorption and sealing function
Elongation at break 200%
Tensile strength 10N/cm
Type of adhesive is tackified acrylic
High immediate bond on rough surfaces
Good compensation for design tolerances
Levelling out of different thermal expansion of materials
Shock absorption and sealing function
Elongation at break 200%
Tensile strength 10N/cm
Type of adhesive is tackified acrylic
Applications
Mounting car mirrors
Mounting decorative panels
Mounting trims and profiles
Mounting decorative panels
Mounting trims and profiles
Specifications
| Width | 19.0mm |
|---|---|
| Thickness | 1.15mm |
| Length | 50.0m |
| Backing Material | PE Foam |
| Colour | White |
| Adhesion Strength | 8 N/cm |
| Single/Double Sided | Double Sided |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Tensile Strength | 10N/cm |
| Model Number | 4952 |
| Maximum Operating Temperature | +80°C |
| Adhesion Strength Unfaced Side | 10N/cm |






Isabelle –
Easy to use, without making a mess. A friend recommended it; I’m very happy with the purchase. Very satisfied, better than expected.
alice_italia –
Very satisfied, better than I expected.
sandrine88 –
Easy to use, without making a mess.
Salvatore Z. –
Clear recommendation.
Margaux G. –
Surprisingly good quality for the price. Surprisingly good quality for the price.
raffaele88 –
Very functional. Exactly as described.
roberto88 –
Everything as described.
stefano_it –
Excellent service. Very practical and easy to use. Excellent quality. Works flawlessly.
Paola A. –
Very effective, I noticed a change in just a week. Excellent product, worth every cent. Looks even nicer in real life. Very fast delivery, thank you.
sophia88 –
A friend recommended it to me and I’m thrilled with the purchase. I was skeptical, but now I order regularly.
Audrey M. –
Pleasant to use at home. I was skeptical, but now I order regularly. The quality pleasantly surprised me. Surprisingly good quality for the price.
Mara –
Better than anything else I’ve tried before. No unpleasant smell, which I really appreciate. Perfect for my needs; I’m very satisfied. I noticed the difference right away!