Description
Product Details
3M Foam Tape, 96.3N/cm Tensile Strength, 2.8N/cm Adhesive Strength – SCOTCH 5423 Series – 3M 5423 19mm x 16,50m
Prevent squeaks and rattles or seal gaps and reduce friction with this versatile foam tape from 3M. The combination of a rubber adhesive and UHMW polyethylene backing ensures secure adhesion to plastic, wood or metal. Its resistance to varying temperatures, chemicals and abrasions improves durability, making it suitable for impact wear and sliding applications. As this tape is self-lubricating, you can use it to limit contamination in tight spaces.
Features & Benefits
• Length of 16.5m lets you cut just what you need
• 0.28mm thickness minimises bulk
• Wide operating temperature range between -35°C and +110°C for use in challenging conditions
• 0.28mm thickness minimises bulk
• Wide operating temperature range between -35°C and +110°C for use in challenging conditions
Applications
• Plumbing jobs
• Tank and bin liners
• Cabinet slides
• Tank and bin liners
• Cabinet slides
Is this foam tape single-sided or double-sided?
This double-sided tape has adhesive on both sides, so it can invisibly join two items.
Why choose 3M?
3M are a trusted name in tapes and adhesives. Whether for industrial or even domestic applications, 3M has a tape to suit your needs. From automotive masking to office supplies, 3M tapes are relied on by millions to get the job done. RS supplies a wide range of quality 3M tapes to suit the needs of the most discerning customer.
3M Tape Selector
Need advice on choosing the right Tape? Use our Product Selector to help you make the right choice!
PE Tapes
Specifications
| Width | 19.0mm |
|---|---|
| Thickness | 0.28mm |
| Length | 16.50m |
| Backing Material | UHMW Polyethylene |
| Colour | Transparent |
| Adhesion Strength | 2.8 N/cm |
| Adhesive Material | Rubber |
| Tensile Strength | 96.3N/cm |
| Model Number | SCOTCH 5423 |
| Maximum Operating Temperature | +110°C |
| Series | UHMW PE |
| Adhesion Strength Unfaced Side | 96.3N/cm |






Jules K. –
Fast and secure delivery.
Klara –
Not too big, not too small, perfect. The quality surprised me in a good way. Feels nice to use at home.
noah_s –
Fast and courteous service.
tobias_s –
Perfectly as described. Impeccable quality.
Joseph P. –
Super practical.
hannah_s –
Surprisingly good quality for the price. Easy to use, without making a mess. Packaging was slightly damaged, but product is excellent.
lotta_ma –
Not too big, not too small, just right. Excellent product, worth every cent. Solved my problem completely! The quality surprised me in a good way.
Benjamin O. –
Excellent workmanship. Very durable.
Clément –
Easy to assemble. Good customer service.
Baptiste Q. –
Great value for money. Reliable and stable.
lilyjade –
Feels nice to use at home. Better than anything I’ve tried so far. Been using it for 2 weeks and already see results! No unpleasant smell, which I really appreciate.
Benedikt Y. –
As expected, top-notch. Great purchase, thank you. Exactly what I needed. Everything in order.
grace.lily –
Packaging was slightly damaged, but the product is excellent. Looks even nicer in person.
Lucia –
Surprisingly good quality for the price. No unpleasant smell, which I really appreciate. Great product, worth every cent.
Savannah –
Surprisingly good quality for the price. Excellent product, worth every cent. This solved my problem completely!