Description
Product Details
Tesa Double Sided Foam Tape
The
Tesa double-sided foam tape is a high-quality adhesive tape. It allows two different surfaces to expand at different rates but stays bonded as they flex in the heat. The tape is 1mm thick, 19mm wie and 25m in length. It consists of a conformable closed-cell PE-foam backing and a shear resistant modified acrylic adhesive. This tape is suitable for outdoor use and available in both black and white.
Tesa double-sided foam tape is a high-quality adhesive tape. It allows two different surfaces to expand at different rates but stays bonded as they flex in the heat. The tape is 1mm thick, 19mm wie and 25m in length. It consists of a conformable closed-cell PE-foam backing and a shear resistant modified acrylic adhesive. This tape is suitable for outdoor use and available in both black and white.
Features and Benefits
Immediate bond on rough surfaces
Very good compensation for design tolerances
Levelling out of various thermal expansion of materials
Shock absorption and sealing function
Elongation at break 200%
Tensile strength 6N/cm
Very good compensation for design tolerances
Levelling out of various thermal expansion of materials
Shock absorption and sealing function
Elongation at break 200%
Tensile strength 6N/cm
Applications
POS displays, exhibition sample displays
Shelf edge labels
Cable channels
Window and kitchen profiles
Decorative glass or mirror elements on furniture
Signs and emblems
Shelf edge labels
Cable channels
Window and kitchen profiles
Decorative glass or mirror elements on furniture
Signs and emblems
Specifications
| Width | 19.0mm |
|---|---|
| Thickness | 1.0mm |
| Length | 25.0m |
| Backing Material | PE Foam |
| Colour | White |
| Adhesion Strength | 4 N/cm |
| Single/Double Sided | Double Sided |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Tensile Strength | 6N/cm |
| Model Number | 4957 |
| Maximum Operating Temperature | +80°C |
| Adhesion Strength Unfaced Side | 10N/cm |






Rachele –
Easy to use, no mess at all. No unpleasant smell, which I really appreciate. Very effective; I noticed a change in just one week.
Ambre F. –
No unpleasant smell, which I really appreciate. Feels nice to use at home. I noticed the difference right away!
Manon –
A friend recommended it; I’m very happy with the purchase. Easy to use, no mess at all. Feels nice to use at home.
adrien88 –
Reliable and stable. Very good experience.
Anna O. –
Looks even nicer in real life. Looks even nicer in real life. I’ve been using it for 2 weeks and already see results! I was skeptical, but now I’ll order it regularly.
Florence X. –
I noticed the difference right away! A friend recommended it to me and I’m thrilled with the purchase. The quality pleasantly surprised me. Very effective; I noticed a change in just one week.
Emily T. –
I noticed the difference right away!
David –
Packaging was excellent. Fast shipping, perfect product. Everything in order.
isabelle75 –
I was skeptical, but now I’ll order regularly. Really noticed a difference after using it! Looks even nicer in real life.
Élise G. –
The quality pleasantly surprised me. Not too big, not too small, perfect.
Marie –
Very satisfied, it’s even better than I expected. Very satisfied, better than I expected. Looks even nicer in real life.