Description
Product Details
Hi-Bond Double Sided Foam Tape
The Hi-Bond clear double-sided foam is a high-quality adhesive tape. It allows two different surfaces to expand at different rates but staying bonded as they flex in the heat. The tape is 1mm thick, 25mm wide and 10m long. These tapes have adhesive applied to both sides of the foam.
Features and Benefits
It can be used with polycarbonate, acrylic and PVC
Bonds well to metals such as aluminium and stainless steel
Tensile strength is 13.3N/cm
Foam density is 850kg/m³
Adhesive material is acrylic
Bonds well to metals such as aluminium and stainless steel
Tensile strength is 13.3N/cm
Foam density is 850kg/m³
Adhesive material is acrylic
Applications
Bonding glass and transparent plastics
Ideal for use with window, door, laminated safety and bullet proof glass manufacture
Suited for applications in the display and sign industry
Ideal for use with window, door, laminated safety and bullet proof glass manufacture
Suited for applications in the display and sign industry
Specifications
| Width | 25.0mm |
|---|---|
| Thickness | 1.0mm |
| Length | 10.0m |
| Backing Material | Acrylic Foam |
| Colour | Clear |
| Adhesion Strength | 13.3 N/cm |
| Single/Double Sided | Double Sided |
| Foam Density | 850kg/m³ |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Tensile Strength | 61.7N/cm |
| Maximum Operating Temperature | +100°C |
| Model Number | VST 4100C |
| Adhesion Strength Unfaced Side | 61.7N/cm |






mara_sky –
Looks even nicer in real life. Very satisfied, better than expected. Super fast delivery, thank you. Super fast delivery, thank you.
paul_s –
Very easy to use. Everything’s great.
sarah_sun –
Easy to use, without making a mess. Pleasant to use at home. Not too big, not too small, just right. Perfect for my needs; I couldn’t be happier.
oceane_fr –
Not too big, not too small, perfect.
Anton M. –
Great value for money.
James T. –
Better than I thought; I’m satisfied. Everything excellent.
Julius –
Perfect, nothing to say. Arrived on time and in excellent condition.
josephine89 –
Very effective; noticed a change after just one week.
marvin88 –
Product arrived well packaged. Perfect, nothing to say. Everything as described.
maxime88 –
Practical and useful. Very stable. Top product, would definitely recommend.