Description
Product Details
RS PRO Black EPDM Foam Tape
This exceptional RS PRO Black EPDM Foam tape uses a closed cell foam with a high-performance acrylic adhesive as an alternative to hot melt adhesives. It features a strong initial adhesion and great holding power to a variety of materials.
This foam tape adheres to a broad range of surfaces, including metals, plastics and wood. It is designed to be used in both internal and external applications where an efficient method of dampening vibration is needed.
Application
The RS PRO foam tape provides high strength and long-term durability through a pressure sensitive acrylic adhesive. It is a cost effective replacement to rivets, staples, screws, bolts and liquid adhesives as it bonds quickly. Designed to be used on irregular surfaces and isn’t affected by UV light.
Features and Benefits
High strength adhesive backing to ensure long seal life
Tape system is versatile, convenient, quick and easy to use
Ideal for bonding, attaching and mounting
Designed for irregular surfaces
Dampens down vibration and can be used as a draft excluder
Benefits of choosing RS PRO Foam Tape
RS PRO Foam Tape. Utilizing the general purpose EPDM adhesive on a single side of the foam tape. It’s been designed to adhere to a variety of surfaces like plastics, metals, wood and glass.
Unconventional foam tape. RS PRO ensures this tape to ensure extreme reliability, consistent durability and a consistent bond.
Reliability and durability. RS PRO Foam Tape does not only offer a strong reliable yet durable bond it can fasten quicker than conventional methods such as drilling, fastening or liquid adhesives. The acrylic adhesive is extremely durable and resistant to changing temperatures over time.

Specifications
| Width | 15.0mm |
|---|---|
| Thickness | 5.0mm |
| Length | 10.0m |
| Backing Material | EPDM |
| Colour | Black |
| Single/Double Sided | Single Sided |
| Foam Density | 115 → 155kg/m³ |
| Adhesive Material | Modified Acrylic |
| Tensile Strength | 480 → 530kPa |
| Maximum Operating Temperature | +75°C |
| Adhesion Strength Unfaced Side | 20 N/25mm² from Steel |






Océane –
Easy to use, without making a mess. Easy to use, without making a mess. Looks even nicer in real life.
Massimo C. –
Exactly as described.
Léo –
Better quality than I expected.
Lily –
This solved my problem completely!
ruby_girl –
Perfect for my needs; I couldn’t be happier.
lena_sky –
Easy to use, without making a mess. Looks even nicer in person.
lorenzo88 –
Price matches the quality. Perfectly as described. Excellent workmanship.
Evan J. –
Very fast shipping. Arrived without any defect. Fast and courteous service.
bianca88 –
Solved my problem completely! Been using it for 2 weeks and already see results! Better than anything I’ve tried so far.
hazel88 –
Perfect for my needs; I couldn’t be happier. No unpleasant smell, which I really appreciate. Super fast delivery, thank you.
diego_s –
Easy to use and very practical.
Lucas O. –
Everything in order. Easy to assemble. Easy to use and very practical. Perfect match with the description.
Elijah –
Everything works perfectly so far.
luke_star –
Everything perfect and fast.
simone88 –
Great service and product. Met my expectations.