Description
Product Details
RS PRO Double Sided PE Foam Tape for Mounting Applications
500 strips of self-adhesive PE Foam backed tape ideal for both indoor mounting applications. Manufactured with a high tack synthetic Rubber adhesive delivering a secure bond with smooth, rough and irregular surfaces.
The foam tape ensures a tight, long-lasting bond and is ideal for mounting mirrors, name plates, profiles and hooks without any need for additional need for screws or glue.
Features and Benefits
PE foam tape strips
500 strips
12mm x 25mm
High tack rubber adhesive
Double sided
Suitable for indoor use
Why RS PRO?
RS PRO is the own brand of RS, offering professional quality products and solutions across all industries and technologies. Our product range is rigorously tested, inspected, and audited against demanding international standards to provide you with industrial-grade quality, at the right price. Making RS PRO your smart choice.
Specifications
| Width | 12mm |
|---|---|
| Thickness | 1mm |
| Length | 25mm |
| Backing Material | PE Foam |
| Colour | White |
| Adhesion Strength | 8 N/cm |
| Single/Double Sided | Double Sided |
| Foam Density | 67kg/m³ |
| Adhesive Material | Rubber |
| Maximum Operating Temperature | +80°C |






Giovanni J. –
Simple to install. Everything perfect and fast. Punctual service.
Paul A. –
Durable product. Works flawlessly.
margaux88 –
I was skeptical, but now I order regularly.
samuel_xo –
Super practical.
Roberto T. –
Received quickly. Exactly as described. No complaints. Very fast shipping.
Sebastian D. –
Exactly as in the pictures. Better than I thought; I’m satisfied. Arrived on time. Excellent workmanship.
Maddalena K. –
Very satisfied, better than I expected. Surprisingly good quality for the price. Easy to use, no mess at all.
adrien88 –
No complaints. Packaging was excellent.
isabell23 –
No unpleasant smell, which I really appreciate. Very effective; I noticed a change in just one week. No unpleasant smell; I really like that. Surprisingly good quality for the price.
paula88 –
Better than anything I’ve tried so far.
Emily M. –
Better than anything I’ve tried before. Great product, worth every cent. Pleasant to use at home.