Description
Product Details
RS PRO NBR/PVC Foam Tape for Sealing Applications
A closed cell single sided self-adhesive foam tape for insulating, sealing and anti-vibration applications. The closed cell construction provides a lightweight tape with excellent moisture and UV protection and is ideal for acoustic insulation on doors and windows.
The foam tape is manufactured with modified Acrylic adhesive delivering a secure bond with smooth, rough and irregular surfaces.
The foam tape is manufactured with modified Acrylic adhesive delivering a secure bond with smooth, rough and irregular surfaces.
Features and Benefits
NBR/PVC foam tape
Closed cell construction
Single sided
Great for smooth and rough surfaces
4-5% total shrinkage
Sulphur free
Excellent moisture resistance
Excellent UV resistance
Ideal for sealing and acoustic dampening on doors and windows
Why RS PRO?
RS PRO is the own brand of RS, offering professional quality products and solutions across all industries and technologies. Our product range is rigorously tested, inspected, and audited against demanding international standards to provide you with industrial-grade quality, at the right price. Making RS PRO your smart choice.
Specifications
| Width | 12mm |
|---|---|
| Thickness | 2mm |
| Length | 10m |
| Backing Material | PVC Foam |
| Colour | Black |
| Adhesion Strength | 7.2 N/cm |
| Foam Density | 200kg/m³ |
| Single/Double Sided | Single Sided |
| Adhesive Material | Modified Acrylic |
| Tensile Strength | 130N/cm |
| Maximum Operating Temperature | +100°C |






giacomo_s –
Works just as advertised. Exactly what I was looking for. As expected, top-notch.
Rachele –
A friend recommended it and I’m so glad I ordered. I’ve been using it for 2 weeks and I already see results!
johanna88 –
I noticed the difference right away!
Federico –
Super practical. Clear recommendation.
oceane_fr –
Packaging was slightly damaged, but product is excellent. No unpleasant smell; I really like that. Been using it for 2 weeks and already see results! This solved my problem completely!
chiara_sun –
No unpleasant smell; I really like that. Great product, worth every cent.
jannis88 –
Everything excellent. Very stable.
anna.star –
No unpleasant smell; I really like that. Looks even nicer in real life. Easy to use, without making a mess.
jannis88 –
Great customer support.