Description
Product Details
3M Foam Tape, 8N/cm Adhesion Strength, Polyethylene Backing – ATG Series – Scotch 969 19mm x 16,5m
Need to invisibly join transparent materials? Choose this 3M foam tape. It has a clear finish and a pressure-sensitive adhesive that removes the need for heating, rivets or screws. The versatile product sticks firmly to plastic, wood and metal as well as hard-to-stick glossy surfaces. As it bonds immediately there’s no need for you to wait for it to cure. The acrylic adhesive is durable and not affected by changing temperatures over time.
• Leaves no mess, so there’s minimal cleaning up needed
• Easy to break tape for convenience
• Resists moisture and solvents for longevity in demanding settings
• Double-sided for material adherence to both sides
• Easy to break tape for convenience
• Resists moisture and solvents for longevity in demanding settings
• Double-sided for material adherence to both sides
Applications
• Workshops
• DIY jobs
• Packaging facilities and warehouses
• DIY jobs
• Packaging facilities and warehouses
Can I apply this tape to a warm surface?
Designed for bonding applications requiring very high initial adhesion and good shear holding power for bonding most plastics, glossy coated materials and varied and textured surfaces. Provides good solvent and UV resistance.
Yes, this tape has an ideal temperature application range between +21°C and +38°C, so it’s suitable to apply to a warm surface.
Why choose 3M?
3M are a trusted name in tapes and adhesives. Whether for industrial or even domestic applications, 3M has a tape to suit your needs. From automotive masking to office supplies, 3M tapes are relied on by millions to get the job done. RS supplies a wide range of quality 3M tapes to suit the needs of the most discerning customer.
Double Sided Transfer Tapes
Specifications
| Width | 19.0mm |
|---|---|
| Thickness | 0.13mm |
| Length | 16.50m |
| Backing Material | Polyethylene |
| Colour | Clear |
| Adhesion Strength | 8 N/cm |
| Single/Double Sided | Double Sided |
| Adhesive Material | Modified Acrylic |
| Tensile Strength | 17N/cm |
| Maximum Operating Temperature | +120°C |
| Model Number | SCOTCH 969 |
| Series | ATG |
| Adhesion Strength Unfaced Side | 270N/cm |






Aurélie U. –
Excellent product, worth every cent.
giulia88 –
I was skeptical, but now I order regularly. Very effective, I noticed a change in just a week. Very satisfied, better than I expected.
sebastien_75 –
Delivers what it promises.
william_s –
Simply excellent. Great service, thank you. Product as expected. Very fast shipping.
sarah_sun –
Perfect for my needs; I’m very satisfied. Easy to use, without making a mess. This solved my problem completely! Not too big, not too small, just right.
mia.liebe –
Surprisingly good quality for the price. Perfect for my needs; I’m very satisfied. No unpleasant smell; I really like that.