Description
Product Details
RS PRO Double Sided PE Foam Tape for Mounting Applications
A self-adhesive PE Foam backed tape ideal for both indoor and outdoor mounting applications. Manufactured with a high performance modified Acrylic adhesive delivering an immediate bond with smooth, rough and irregular surfaces.
The foam tape ensures a tight, long-lasting bond and is ideal for mounting mirrors, name plates, profiles and hooks without any need for additional need for screws or glue.
Features and Benefits
PE foam tape
High performance modified Acrylic adhesive
Double sided
Suitable for indoor and outdoor use
180% elongation
Why RS PRO?
RS PRO is the own brand of RS, offering professional quality products and solutions across all industries and technologies. Our product range is rigorously tested, inspected, and audited against demanding international standards to provide you with industrial-grade quality, at the right price. Making RS PRO your smart choice.
Specifications
| Width | 15mm |
|---|---|
| Thickness | 0.80mm |
| Length | 50m |
| Backing Material | PE Foam |
| Colour | Black |
| Adhesion Strength | 9 N/cm |
| Single/Double Sided | Double Sided |
| Foam Density | 90kg/m³ |
| Adhesive Material | Modified Acrylic |
| Maximum Operating Temperature | +90°C |






david_89 –
Great purchase, thank you. Excellent material.
ruby_girl –
Very effective, I noticed a change in just a week. Looks even nicer in real life.
Clément W. –
Reliable and stable.
Marvin –
Everything as described. Product as expected. Solid product, would buy again. Very good build quality.
manon_b –
It completely solved my problem! Looks even nicer in real life. Been using it for 2 weeks and already see results!
Edoardo –
Impeccable service.