Description
Product Details
RS PRO Double Sided PE Foam Tape for Mounting Applications
A self-adhesive PE Foam backed tape ideal for both indoor and outdoor mounting applications. Manufactured with a high performance modified Acrylic adhesive delivering an immediate bond with smooth, rough and irregular surfaces.
The foam tape ensures a tight, long-lasting bond and is ideal for mounting mirrors, name plates, profiles and hooks without any need for additional need for screws or glue.
Features and Benefits
PE foam tape
High performance modified Acrylic adhesive
Double sided
Suitable for indoor and outdoor use
180% elongation
Why RS PRO?
RS PRO is the own brand of RS, offering professional quality products and solutions across all industries and technologies. Our product range is rigorously tested, inspected, and audited against demanding international standards to provide you with industrial-grade quality, at the right price. Making RS PRO your smart choice.
Specifications
| Width | 19mm |
|---|---|
| Thickness | 0.80mm |
| Length | 10m |
| Backing Material | PE Foam |
| Colour | Black |
| Adhesion Strength | 9 N/cm |
| Single/Double Sided | Double Sided |
| Foam Density | 90kg/m³ |
| Adhesive Material | Modified Acrylic |
| Maximum Operating Temperature | +90°C |






claire_jane –
Surprisingly good quality for the price. Packaging was slightly damaged, but product is excellent. Very effective; noticed a change after just one week.
Emma –
A friend recommended it; I’m very happy with the purchase. Looks even nicer in real life. Very satisfied, it’s even better than I expected.
Isabell –
Easy to use, without making a mess. The quality pleasantly surprised me. A friend recommended it and I’m so glad I ordered. The quality pleasantly surprised me.
camilla_s –
Perfect for my needs; I’m very satisfied. Easy to use, without making a mess. Very effective; I noticed a change in just one week. The quality pleasantly surprised me.
Jonathan –
Everything OK. Everything’s great.
Emil –
Everything perfect, would buy again. Simple to install. Better than I thought; I’m satisfied.
Hannah –
The quality surprised me in a good way.